22. новембар 2012. Председник Стефановић у разговору са амбасадором Девенпортом

22. новембар 2012. Председник Стефановић у разговору са амбасадором Девенпортом

Четвртак, 22. новембар 2012.

Председник Народне скупштине мр Небојша Стефановић примио амбасадора Уједињеног краљевства Велике Британије и Северне Ирске, Њ. Е. Мајкла Девенпорта

Председник Народне скупштине Небојша Стефановић примио је амбасадора Уједињеног краљевства Велике Британије и Северне Ирске, Њ. Е. Мајкла Девенпорта, на његов захтев.


На почетку сусрета је заједнички констатовано да се међупарламентарна сарадња Србије и Велике Британије интензивира у време значајних годишњица. Наиме, ове године се навршава 175 година од успостављања прве дипломатске мисије Велике Британије у Србији а следеће године се обележава 150 година од успостављања мисије Србије у Британији.
Председник НС РС Небојша Стефановић је са задовољством констатовао да је недавни сусрет са британском парламентарном делегацијом на састанку Интерпарламентарне Уније у Квебеку представљао одличну прилику за размену мишљења али и проширење оквира постојеће међупарламентарне сарадње.
Амбасадор Девенпорт је истакао да ће предстојећа посета председника Народне скупштине Великој Британији и посета представника свих партија британског парламента Београду оквирно предвиђена за март следеће године послужити даљем интензивирању међусобних односа у оквиру билатералне сарадње, поред оне која се одвија на нивоу евро-интеграција Србије.
Председник Стефановић је истакао да Народна купштина, али и сви релеватни субјекти извршне власти инсистирају на регионалној сарадњи, као и да је у протеклом периоду имао прилике да се више пута сретне са представницима парламената Босне и Херцеговине и Црне Горе очекујући реализацију иницијатива за посете Сарајеву, Бања Луци и Подгорици, очекујући такође и посете званичника земаља региона Београду. Србија жели да иницира пројекте сарадње у региону јер, како сматра Стефановић, уз минимум заједничких интереса постоји могућност изласка на трећа тржишта у економском погледу, али такође и у оквиру учешћа у међународним организацијама.
Стефановић је нагласио да, са друге стране, одлука Хашког трибунала у случају хрватских генерала није допринела побољшању односа са Хрватском нити помирењу у региону. Без обзира на одлуку суда, Србија сматра да би Хрватска требало више да учини на повратску прогнаних, на поштовању и заштити грађанских и људских права Срба из Хрватске као и у погледу одговорности на несумњиве злочине почињене у ратним операцијама хрватске војске у акцијама „Бљесак“ и „Олуја“, закључивши да протеклих месеци није било позитивних гестова хрватских власти у односу на званични Београд.
Амбасадор Девенпорт је рекао да је и сам изненађен разликом између пресуде судског и жалбеног већа пресудом трибунала у случају Маркач и Готовина, али да се одлука суда мора поштовати. Амбасадор Девенпорт је изразио наду да ни друге могуће одлуке Хашког трибунала неће изазвати негативне последице по дијалог Београда и Приштине.
Председник Стефановић је упознао саговорника са агендом у раду Народне скупшине, првенствено у обезбеђивању квалитетне расправе и развоја процедура што ће омогућити квалитетну законодавну активност, као и доследнију примену усвојених закона.
Саговорници су се сложили да је потребно систематичније промовисати Србију у јавном мњењу Велике Британије, пре свега ради даљег развоја економске и културне сарадње, али и ради стварања повољног контекста за даље укупно унапређење односа.

Напомена:

Из кабинета председника Народне скупштине грешком је објављена непотпуна и делимично нетачна информација са састанка са Њ.Е. Мајклом Девенпортом, па се овим путем извињавамо за учињен пропуст.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5