15.новембар 2012. мр Небојша Стефановић и Бјорн фон Сидов (фото ТАНЈУГ)

15.новембар 2012. мр Небојша Стефановић и Бјорн фон Сидов (фото ТАНЈУГ)

Четвртак, 15. новембар 2012.

Председник Народне скупштине примио известиоца ПССЕ Бјорн фон Сидова

Председник Народне скупштине Србије мр Небојша Стефановић примио је известиоца Парламентарне скупштине Савета Европе о Косову Бјорн фон Сидова са сарадницима.


Бјорн фон Сидов је поздрављајући председника Народне скупштине Небојшу Стефановића и честитајући му на избору, нагласио да је сврха његове посете Београду и сусрета са српским званичницима да чује њихово мишљење о актуелној ситуацији на Косову и Метохији пред финализацију извештаја који ће поднети Парламентарној скупштини Савета Европе у јануару следеће године.

Фон Сидов је нагласио да је у свом претходном извештају акценат ставио на стандарде који би требало да побољшају услове живота свих грађана Косова не улазећи у питање статуса Покрајине. Констатујући да се у овом тренутку воде преговори Србије и Приштине на високом нивоу, он је изнео став да би његов нови извештај требало да се задржи на стратегији која би омогућила поштовање Европских Конвенција увођењем мониторинга Савета Европе, уз програме који би знатно побољшали стање на Косову и Метохији.

Поред две Конвенције које је Савет Европе пратио према препорукама из прошлог извештаја фон Сидова, известилац је председнику Стефановићу представио и свој план да се Мониторинг процес прошири и на друге стандарде који се пре свега односе на људска права и владавину права, наглашавајући да је у том процесу неопходно укључити релевантне Косовске институције.

Председник Народне скупштине Републике Србије Небојша Стефановић је нагласио да је статусна неутралност свих међународних фактора па и Савета Европе важна за процесе који треба да доведу до нормализације стања на Космету. Стефановић је додао да ће Србија дати подршку Савету Европе у програмима који подржавају владавину права, етничку равноправност и усвајање стандарда и заједничких европских вредности, све док се у тим процесима не одустаје од статусне неутралности, наглашавајући да би директна сарадња Савета Европе са Приштинским институцијама била у супротности са Резолуцијом Савета Европе 1739, у којој се каже да се у дијалогу са представницима политичких снага изабраних у Скупштини Косова морају узети у обзир легитимни интереси и забринутост Србије, као и Резолуција 1244 Савет безбедности Уједињених Нација.

Председник НС РС је у даљем разговору рекао да Србија неће признати независност Косова, као што неће ни гасити институције на северу покрајине, али ће финансирање истих учинити транспарентним и позвати институције Европске Уније да изврше комплетан увид у њих.

Стефановић је додао да би гашење институција због неспособности Приштине да понуди основне услове за живот грађанима северног Косова значило и њихово исељавање, што би произвело као последицу етнички чисту територију. Питање цркве, државне и приватне својине на Косову и Метохији такође представља, поред константног угрожавања безбедности Срба, значајан проблем који тек треба решити, реко је Стефановић, додајући да би предстојећи преговори требало да се одвијају у миру без претњи по живот и имовину локалног српског становништва. Стефановић је, илуструјући тренутно стање на Косову и Метохији изнео чињеницу да у косовском Поморављу 40.000 Срба већ дужи временски период чека на Косовске регистарске таблице иако су исте уредно платили, али их за разлику од Албанаца нису добили. Коментаришући индиције известиоца фон Сидова о томе како ће изгледати нови извештај о Косову, Стефановић је скренуо пажњу и на извештај Ревизорског суда Европске Уније о Космету, посебно на оне сегменте тог извештаја који говоре о реалном стању на терену, сугеришући да би и они требало да се нађу пред Саветом Европе.

Заједнички је констатовно да је Србија партнер у процесу Мониторинга стандарда на Косову, а у оквиру Савета Европе.