Четвртак, 25. фебруар 2021.

Прва седница Пододбора за праћење епидемиолошке ситуације због присуства заразне болести COVID-19

На првој седници Пододбора, одржаној 25. фебруара, говорило се о сојевима корона вируса, досадашњим искуствима земаља у Европи и значају упознавања нових сојева.


На почетку седнице присутнима се обратио председник Одбора за здравље и породицу др Дарко Лакетић. Он је поздравио присутне и пожелео им успех у раду, изразивши задовољство што и парламентарци могу да дају допринос у борби против Корона вируса.

Председница Пододбора др Драгана Баришић информисала је присутне да је Пододбору достављен материјал који се односи на појаву новог соја корона вируса у Великој Британији, односно информација о генералној дебати у Горњем и Доњем дому британског Парламента, која је одржана 14. и 15. децембра 2020. године. Она је нагласила да је том приликом посланицима предочено да је идентификован нови сој вируса, који вероватно изазива брже ширење вируса у Југоисточној Енглеској и да се број заражених у Лондону повећава и код деце школског узраста, али и међу осталим групама, због чега су уведене строже мере заштите од ширења вируса. Због свега наведеног председница Пододбора је затражила појашњење о новом соју вируса од вирусолога Медицинског факултета у Београду проф. др Александре Кнежевић која је присуствовала седници.

Др Александра Кнежевић упознала је чланове Пододбора са специфичностима новог британског соја вируса. Она је истакла да је важно пратити све нове сојеве због мониторинга ефикасности вакцина и нагласила да постојећа цепива дају ефекат на британски сој вируса, док на афрички и бразилски дају мало нижи степен заштите.

Члан Пододбора Александра Павловић Марковић интересовала се како се тумачи чињеница да постоји висок степен заражавања и након ревакцинације. Др Александра Кнежевић је нагласила да вакцине различитом брзином стварају имунитет на вирус, те да у постојећем избору најбржи ефекат има Фајзерова вакцина, која имунитет ствара након 3 недеље, док кинеска и руска вакцина имунитет стварају два месеца након вакцинације, али да оне пак дају обухватнију и темељнију заштиту.

Током разговора чланови Пододбора су се интересовали за даљи ток производње вакцина, специфичности нових сојева вируса и стручне детаље у вези са преношењем заразе.

Председница Пододбора др Драгана Баришић је поставила питање везано за даље спровођење противепидемиолоскох мера и ефикасности вакцинације.

Проф. др Александра Кнежевић је одговорила да се противепидемијске мере морају спроводити и даље у пуном капацитету, а што се ефикасности вакцина тиче да је ефикасност на високом нивоу. Посебно је наглашен значај даље масовне вакцинације становништва.

Председник Одбора за здравље и породицу др Дарко Лакетић је питао о процени даље еволуције вируса у смислу да је кроз историју сваке епидемије већина вируса имала тежњу да повећа вируленцију тј. могућност преношења болести и да смањи патогеност тј. вероватноћу смрти домаћина. Да ли се то предвиђа и за вирус COVID-19. Одговор професорке је био апсолутно потврдан, али уз ограду да је временски интервал у коме ће се то догодити непознат.

Седницом је председавала председница Пододбора др Драгана Баришић, а присуствовали су следећи чланови Драгана Бранковић Минчић, Рајка Матовић и проф. др Александра Павловић Марковић.


Видео (1)

Четвртак, 25. фебруар 2021. | Прва седница Пододбора за праћење епидемиолошке ситуације због присуства заразне болести COVID-19 25.02.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5