20. март 2019. Чланови Посланичке групе пријатељства са Пољском у разговору са делегацијом Парламента Републике Пољске

20. март 2019. Чланови Посланичке групе пријатељства са Пољском у разговору са делегацијом Парламента Републике Пољске

Среда, 20. март 2019.

Пољска потврђује подршку Србији на путу ка чланству у ЕУ и негласање за чланство тзв. државе Косово у УНЕСКО

Чланови Посланичке групе пријатељства са Пољском састали су се, у Дому Народне скупштине, са делегацијом Посланичке групе за сарадњу са земљама Западног Балкана Парламента Републике Пољске.


Председница Посланичке групе пријатељства Драгана Костић изразила је задовољство што је Народна скупштина у могућности да угости пољску делегацију на стогодишњицу успостављања званичних дипломатских односа две земље. Она се осврнула на традиционално добре односе Србије и Пољске и нагласила да су народни посланици отворени за унапређење међупарламентарне сарадње, о чему сведочи и прошлогодишња посета председнице Народне скупштине Пољској.

Костић је говорила о проблемима са којима се Србија суочава на територији Косова и Метохије, од увођења такси од 100 одсто на увоз робе из Србије, до чињенице да Приштина није испунила ни један од услова из Бриселског споразума. Она је изразила захвалност на подршци коју Пољска пружа Србији на њеном пуноправном чланству у Европској унији, као и на уздржаном ставу по питању пријема тзв. државе Косово у УНЕСКО 2015. године.

Члан делегације Пољске Томаш Глоговски изразио је неразумевање за увођење такси на увоз робе из Србије од 100 одсто од стране Приштине, која такође испољава амбиције за чланство у ЕУ, а тиме директно крши све трговинске принципе на којима почива та организација. Он је у сусрет предстојећим изборима у Европском парламенту, истакао да ће Пољска у њему имати бројне посланике, који ће недвосмислено пружити подршку Србији на путу ка ЕУ.

Члан ПГП са Пољском и председник Одбора за културу и информисање Мирко Крлић, образложио је значај неуласка тзв. државе Косово у УНЕСКО. Он је изнео забрињавајуће податке о броју срушених цркви, манастира, гробаља и нагласио да се кроз досадашњи однос Приштине према српском културном наслеђу, јасно види како би се понашала када би, са чланством у УНЕСКУ, добила директну надлежност над његовом заштитом.

Пољска је прва словенска земља која је признала једногласно проглашену независност Косова, а чланови Посланичке групе пријатељства са Пољском, изразили су наду да би интензивирање међупарламентарне сарадње, могло да допринесе томе да Пољске преиспита свој став, посебно узевши у обзир чињеницу да се и сама, након Другог светског рата, суочила са губитком дела територије.

Чланови делегације Пољске су током састанка коментарисали недовољну туристичку препознатљивост Србије у Пољској, што наводе као пропуст, јер сматрају да Србија, иако нема море, располаже туристичким садржајем који би могао бити занимљив грађанима Пољске.

Састанку су присуствовали и др Дарко Лакетић, Ана Чарапић и проф. др Снежана Богосављевић Бошковић.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5