9. јул 2025. Потпредседница Народне скупштине Марина Рагуш на отварању конференције Савета за промоцију мирног националног уједињења

9. јул 2025. Потпредседница Народне скупштине Марина Рагуш на отварању конференције Савета за промоцију мирног националног уједињења

Среда, 9. јул 2025.

Потпредседница Народне скупштине Марина Рагуш говорила је на отварању конференције Савета за промоцију мирног националног уједињења

Потпредседница Народне скупштине Републике Србије и председница Посланичке групе пријатељства са НР Кином, Марина Рагуш, обратила се на отварању конференције одржане поводом промоције мирног националног уједињења током које су се обратили чланови Савета и Сталног комитета Свекинеског народног конгреса на челу са потпредседником Сталног Комитета, господином Цаи Дафенгом.


У свом обраћању, Марина Рагуш изразила је захвалност на указаној части да учествује у догађају који се бави једном од кључних политичких тема, питањем територијалног интегритета и суверенитета држава.

Истакла је дугогодишње пријатељство и међусобно поштовање између Републике Србије и Народне Републике Кине, које је у последњој деценији, захваљујући лидерству председника Александра Вучића и председника Си Ђинпинга, достигло историјски ниво кроз свеобухватно стратешко партнерство и челично пријатељство.

„Под вођством председника Републике Србије Александра Вучића и председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга, успели смо да односе између наших земаља подигнемо на највиши ниво. Свеобухватно стратешко партнерство и челично пријатељство, пре свега захваљујући двојици наших лидера, резултирало је прошле године потписивањем око 28 важних докумената током посете председника Народне Републике Кине. Један од најзначајнијих је Споразум о слободној трговини, који је за само годину дана донео значајне резултате у свим областима. Србија је, као једина земља у Европи, добила је прилику и част да потпише и Заједничку изјаву о заједничкој будућности у новој ери, што сведочи о великом поверењу и подршци. И све то у времену великих геополитичких изазова, какви се дешавају једном у сто година“, истакла је потпредседница Народне скупштине.

Она је нагласила важност три глобалне иницијативе које је покренуо председник Си Ђинпинг : цивилизацијске, безбедносне и развојне, које промовишу мирну коегзистенцију, уважавање различитости и економску сарадњу. Србија и Кина, како је навела, данас представљају модел успешног међународног партнерства. Посебно је подсетила на доследну подршку Србије принципу „једне Кине“, позивајући се на Каирску и Потсдамску декларацију као темељне међународне акте послератног поретка.

У осврту на питање Косова и Метохије, Рагуш је истакла да је та територија, у складу са Уставом Републике Србије и Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, саставни део Србије. Упозорила је на алармантне податке о насиљу и дискриминацији над Србима и другим неалбанцима на простору КиМ, као и на континуирано кршење међународног права од стране приштинских власти. Навела је бројне примере репресије, милитаризације, узурпације имовине и ускраћивања основних људских права.

„Само током последње четири године, власти режима Аљбина Куртија документовано су 654 етнички мотивисана напада на Србе и друге неалбанце, који нису процесуирани, што је готово једнако броју напада у претходном осмогодишњем периоду — од 2013. до 2021. године. Почетком прошле године, председник Вучић подсетио је да Резолуција 1244 предвиђа демилитаризацију, док тзв. Косовске снаге безбедности, које по међународном праву не би ни смелe да постоје, поседују укупно око 223 оклопна возила, укључујући хамере, вуране, кирпије, кобре и друга. Како је тада истакао председник Вучић они желе да тај број повећају на 250, и да до 2027. године имају 5.500 професионалних војника у тзв. КБС и још 20.000 у првој резерви. То су њихови планови“, упозорила је Рагуш.

Она је нагласила да Приштина има најбрже растући војни буџет у региону, који је удвостручен, као и да континуираним акцијама стреме етнички очишћеном простору КиМ од Срба. Подсетила је да је о томе председник Србије говорио на седници Савета безбедности УН у априлу прошле године.

Рагуш је закључила да дестабилизација региона није у интересу Србије и да је поштовање међународног правног поретка и принципа суверенитета и територијалног интегритета неопходно за очување мира и стабилности. Изразила је захвалност Кини на подршци територијалном интегритету Србије и истакла заједничку одговорност у изградњи праведнијег и сигурнијег света.


Фото галерија


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3