8. април 2025. Потпредседница Народне скупштине Снежана Пауновић

8. април 2025. Потпредседница Народне скупштине Снежана Пауновић

Уторак, 8. април 2025.

Потпредседница Народне скупштине Снежана Пауновић се обратила на генералној дебати 150. скупштине Интерпарламентарне уније

Генерална дебата 150. скупштине Интерпарламентарне уније (ИПУ) настављена је данас у Ташкенту, а на њој се обратила и потпредседница скупштине Србије Снежана Пауновић која је истакла да Народна скупштина, као највиши законодавни орган у Републици Србији, има кључну улогу у друштвеном развоју јер својим радом утиче на обликовање законодавног оквира који регулише многе аспекте друштвеног живота.


Овогодишња тема пролећног заседања је „Парламентарно деловање за друштвени развој и правду“. Пауновић је нагласила да парламентарно деловање има важну улогу у промовисању друштвене инклузије, која подразумева активно укључивање свих чланова друштва, без обзира на њихов социјални, економски, етнички, расни или било који други статус. „Доношењем закона који штите људска права, омогућавају приступ образовању, запошљавању, здравству, становању и социјалним услугама, парламенти доприносе изградњи инклузивнијег, праведнијег и равноправнијег друштва“, рекла је потпредседница скупштине Србије. Како је навела, одговорност и сопствени привредни и друштвени развој јесте део агенде националне политике сваке земље.

Пауновић је рекла, да нови „друштвени уговор за човечанство“ захтева дубоку трансформацију постојећих политичких, економских и друштвених система како би се усмерио ка дугорочној одрживости, једнакости и глобалној сарадњи. „Свет какав желимо да видимо подразумева континуиран, инклузиван и одржив привредни раст и достојанствен живот за све, свет одрживог развоја, свет где су демократске вредности и начела стубови човечанства, а синергија националних и међународних институција гарант њиховог очувања“, сматра Снежана Пауновић. Додала је, да нови „друштвени уговор за човечанство“ представља визију глобалне сарадње која се темељи на једнакости, одрживости, поштовању права и заједничкој одговорности. Да једино кроз глобалну сарадњу, поштовањем људских права, очувањем територијалног интегритета као основног начела међународног права и поштовањем истог без пристрасности и двоструких аршина, и очувањем животне средине могуће је изградити праведан и одржив свет за будуће генерације.

Пауновић је, на самом крају, истакла да је делегација Србије почаствована што има могућност да учествује на 150. јубиларној скупштини ИПУ, најстаријој међународној парламентарној организацији, највећој платформи за дијалог парламентараца.

„Парламентарна сарадња је мост који спаја нације, културе, идеје. Уверени смо да са ове позиције имамо капацитета, знања и вештина, да дијалогом, разменом искустава, међународним поштовањем и примерима добре праксе заједно допринесемо изградњи бољег, инклузивнијег и праведнијег друштва у коме ће сваки појединац имати једнаке могућности и једнака права, пре свих право на слободу и достојанствен живот“, закључила је Пауновић.


Фото галерија