23. април 2024. Учесници Конференције председника парламената у оквиру шпанског председавања Савету ЕУ

23. април 2024. Учесници Конференције председника парламената у оквиру шпанског председавања Савету ЕУ

Уторак, 23. април 2024.

Потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач учествовала на Конференцији председника парламената у оквиру шпанског председавања Савету ЕУ

Потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за европске интеграције Елвира Ковач учествовала је на Конференцији председника парламената држава чланица ЕУ (EUSC), која се у оквиру шпанског председавања Савету Европске уније, одржава од 21. до 23. априла 2024. године.


Конференција је окупила председнике и потпредседнике парламената 24 држава чланица ЕУ, држава кандидата за чланство, представнике Европског парламента и председнике парламената осталих држава у статусу специјалног госта.

Конференцији је претходио Самит жена председница парламената, одржан 21. априла у оквиру кога се разговарало о положају жена у политици и друштву, заштити њихових права, женском лидерству и потреби јачања солидарности међу женама као важном предуслову унапређења њиховог положаја. Потпредседница Народне скупштине Ковач истакла да у Народној скупштини има пуно жена, такође и у другим институцијама на важним функцијама, који износи скоро 40 одсто. „Србија ради доста на постизању и подизању свести о родној равноправности и то захтева систематске промене у друштву и организацијама. Доста смо урадили, али не престајемо”, закључила је Ковач.

Конференцију председника парламената држава чланица ЕУ су отворили председник Конгреса и Сената Парламента Шпаније Франкина Арменгол Сосиас и Педро Роланд Оједа, а присутнима се обратио Њ. К. В. краљ Шпаније.

У оквиру прве сесије „Стратешка аутономија Европске уније која се суочава са новим изазовима за либералне демократије у време друштвених медија и вештачке интелигенције у погледу спољне и одбрамбене политике, са посебним освртом на ситуацију у вези са незаконитом инвазијом Русије на Украјину и сукобом на Блиском истоку”, Ковач се захвалила домаћинима на прилици и истакла да смо суочени са изазовима које стварају друштвени медији и вештачка интелигенција. Са брзим развојем платформи друштвених медија и вештачке интелигенције, налазимо се у ери повезивања и доступности информација без преседана. Овај напредак нуди огромне могућности за напредак и иновације. Међутим, истакла је Ковач, они такође представљају значајне изазове за демократије, угрожавајући њихову безбедност и стратешку аутономију. „Морамо бити проактивни у предвиђању и одговарању на ове изазове како бисмо осигурали нашу стратешку аутономију и заштитили наша друштва. Дезинформације се лако могу ширити у нашим друштвима како би створиле неслогу и поткопале саме темеље демократије. Када је реч о угрожавању безбедности, ширењу дезинформација и угрожавању људских права, Ковач је истакла да у суштини, када је реч о односима Београда и Приштине, суочавамо се са најмање 4-5 паралелних реалности: реалност српског народа који живи на Косову и Метохији, реалност албанског народа, реалност власти, чак и реалност међународних извештаја и резолуције. Питање је у ком тренутку се ове реалности спајају? Без сумње, фокус је свакодневни живот и сигурност обичних грађана”, истакла је Ковач. Одлука о пријему тзв. Косова, по убрзаној процедури, у Савет Европе, озбиљно би прекршила све норме међународног права.

Другог дана Конференције, председници су говорили на тему: „Јачање Европске уније из економске и друштвене перспективе, са освртом на нова фискална правила ЕУ и унапређење економске и монетарне уније у контексту будућег проширења, социјалних права и изазова у вези са животном средином и климатским променама”. Ковач је истакла да кроз вишеслојну кризу која потреса цео свет, Србија пролази стабилно, уз константан опрез и мере предострожности којима успевамо да очувамо стабилност јавних финасија, привредни раст, раст броја радних места и животног стандарда грађана, а што су све постали главни изазови и за много развијеније земље. „Упркос бројним изазовима на глобалном тржишту, Србија је успела да ојача све сегменте привреде, очува макроекономску стабилност и унапреди пословно окружење. Jединствено тржиште рада Србије, Албаније и Северне Македоније званично је успостављено и то ће допринети даљем економском напретку и већим инвестицијама у наш регион, као и побољшању квалитета живота грађана земаља потписница“, нагласила је потпредседница Ковач. План раста за Западни Балкан ће дати јединствену могућност за ближу сарадњу са Европском унијом, а посебно нови подстицај убрзане интеграције у Јединствено тржиште Европске уније, као области у којој је могуће чвршће повезивање пре пуноправног чланства. Ковач је истакла да ће Србија наставити са стратешким планирањем у свим областима ЕУ интеграција, и припремати се за будућност у Европској унији. Проширење је двосмерна улица и потребно је да процес проширења буде реформисан на такав начин да грађани у земљама кандидатима буду у могућности да искористе почетне предности чланства у Европској унији чак и пре формалног приступања, закључила је Ковач.

Потпредседница Ковач је на маргинама Конференције имала бројне билатералне сусрете са председницима парламената Финске, Кипра, Естоније, Летоније, Словеније, Мађарске и потпредседницима Националне скупштине Француске и Парламента Шведске, као и састанак са председником Одбора за европске послове француског Сената. На маргинама Конференције Ковач се сусрела са председницима парламената Португалије, Луксембурга, Црне Горе и Шпаније.


Фото галерија



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја