30. јун 2023. Учесници Глобалне конференције о парламентаризму

30. јун 2023. Учесници Глобалне конференције о парламентаризму

Петак, 30. јун 2023.

Потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач учествовала на Глобалној конференцији о парламентаризму

Потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач учествовала је на Глобалној конференцији поводом обележавања годишњице Међународног дана парламентаризма на тему „Јачање парламената за унапређење демократије“, која се у оквиру шпанског председавања Савету ЕУ, одржава од 29. јуна до 1. јула 2023. године у Леону, Краљевина Шпанија.


На Конференцији су учествовали председници и потпредседници парламената држава чланица ЕУ, држава кандидата за чланство у ЕУ, и држава које су посебним уговорним односима повезане са Европском унијом, као и представници Европског парламента, који су разменили мишљења о изазовима са којима се суочава либерална демократија.

На конференцији су говорили и Њ. К. В. Фелипе VI, краљ Шпаније, први потпредседник Европског парламената Отмар Караш, градоначелник Леона Хозе Антонио Диjаз и Џон Кин, професор Универзитета у Сиднеју и аутор књиге „Живот и смрт демократије”.

Потпредседница Народне скупштине Ковач се у оквиру радне сесије захвалила председницима Сената и Посланичког когреса Парламента Шпаније на организацији овог догађаја у част Међународног дана парламентаризма, и пожелела пуно успеха парламентарној димензији шпанског председавања Савету ЕУ. Подсетила је на образложење Уједињених нација зашто се обележава овај дан: „Јаки парламенти су камен темељац демократије. Они представљају глас народа, доносе законе, додељују средства за спровођење закона и политика и држе владе одговорним. Они раде на томе да осигурају да политике иду у корист свим људима, посебно најугроженијим“. Ковач је истакла да уз пуно разумевање тренутне геополитичке, безбедносне и енергетске ситуације, изражава подршку приоритетима шпанског председавања уз захвалност што је Западни Балкан поново препознат у контексту политике проширења, али и као важан стуб европске безбедности и стабилности. Од изузетног је значаја да земље региона сарађују у усклађивању националних законодавстава са правом ЕУ, заузимању заједничких ставова, позиција и заједничких иступања пред европским институцијама, посебно у оним сферама које ће грађанима обезбедити бољи квалитет живота. „На нама парламентарцима је да радимо и да објаснимо грађанима да су реформе у непосредној вези са ЕУ, која је највећи спољнотрговински партнер и инвеститор у Србији. Овом приликом позивам и Европску унију, владе и парламенте држава чланица да подржe напоре Србије и да разумеју деликатност ситуaције у којој се налазимо. Сматрамо да Србија, као поуздани партнер ЕУ, може значајно да допринесе будућности Европе, постизању мира, безбедности и економске стабилности”, закључила је Ковач.

У свом излагању, током главне сесије, на тему одбране европских вредности и демократских институција суочених са новим изазовима и претњама демократији, Ковач је истакла да живимо у свету који је у начелу демократски, али да истовремено постоји простор за напредак и спровођење дубљих и суштинских реформи у друштву. Европске вредности негујемо као део универзалних вредности које у центар стављају добробит појединца и право на живот као основно и неповредиво право свих нас, нагласила је Ковач. Очекујемо да Европска унија остане кредибилан партнер који ће кроз различите механизме ангажовања и присуства у региону, укључујући и финансијску подршку, омогућити да регион брже и ефикасније напредује. На основу вишегодишњих искустава и најбољих пракси, Ковач је истакла да је приметно да се главне области парламентарног деловања којима јачамо демократски карактер институција односе на усклађивање националног законодавства са правним тековинама ЕУ, праћење и надзор кроз редовно подношење извештаја надлежних институција, међупарламентарна сарадња и промоција права и обавеза које произилазе из приступања ЕУ, односно промоција основних европских вредности. Ковач је истакла да грађане Србије Европска унија првенствено асоцира на позитивне примере - на првом месту, за њих ЕУ представља могућност слободног путовања унутар земаља чланица, затим више могућности запошљавања и пут ка бољој будућности младих. „Важно је да се не заборави да процес европских интеграција не укључује само напоре држава кандидата већ и саме Уније. Због тога сматрам да Европска унија и све њене институције треба да раде на оснаживању политике проширења јер целовитости ЕУ нема без региона Западног Балкана. Са друге стране, ЕУ би морала да јача кредибилитет процеса проширења и политике условљавања. Како би се процес приступања учинио веродостојнијим за земље кандидате, ЕУ би требало отвореније да се бави питањем проширења у самим државама чланицама, посебно у оним државама чланицама у којима јавно мњење не подржава политику проширења ЕУ. Комбинација кредибилне перспективе чланства и помоћи државама кандидатима, неопходни су за успешан свеукупни интеграциони капацитет ЕУ”, закључила је Ковач у свом обраћању.

На крају Конференције усвојена је Леонска декларација о парламентаризму.


Фото галерија



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
понедељак, 29. април

Цео календар догађаја