17. новембар 2020. Учешће потпредседнице Народне скупштине и председнице Одбора за европске интеграције Елвире Ковач на онлајн састанку „Размена мишљења о процесу приступања Црне Горе и Србије Европској унији“

17. новембар 2020. Учешће потпредседнице Народне скупштине и председнице Одбора за европске интеграције Елвире Ковач на онлајн састанку „Размена мишљења о процесу приступања Црне Горе и Србије Европској унији“

Уторак, 17. новембар 2020.

Потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за европске интеграције Елвира Ковач учествовала у размени мишљења о процесу приступања Републике Србије Европској унији

Потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за европске интеграције Елвира Ковач учествовала је данас на онлајн састанку „Размена мишљења о процесу приступања Црне Горе и Србије“, у организацији политичке групе Европске народне партије (EPP) у Европском парламенту. ЕПП су представљали Андреј Ковачев, потпредседник ЕПП-а задужен за проширење, Западни Бaлкан и суседску политику, Дејвид Мекалистер, председaвајући Одбору за спољне послове, Андор Дели, известилац из сенке за Црну Гору, Владимир Билчик, известилац Европског парламента за Србију и Франц Богович, први заменик шефа Делегације за односе са Србијом. На састанку је учестовала министарка за европске интеграције у Влади Републике Србије Јадранка Јоксимовић и комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Европске уније Оливер Верхељи.


Чланови политичке групе ЕПП-а су честитали и поздравили избор нове Владе и руководства Народне скупштине РС и истакли да, упркос пандемији изазваној КОВИД19, настављају да раде на пружању политичке подршке и финансијске помоћи у процесу спровођења реформи. Они су поздравили напоре које је Р. Србија уложила у досадашњи ток преговора и дијалог о нормализацији Београда и Приштине, истичући да Европска унија у Р. Србији види кредибилног партнера.

Наша страна је истакла очекивање да се до краја године одржи Међувладина конференција на којој ће бити отворено неко од преговарачких поглавља која су већ спремна, и да је истовремено потребно одржати састанак на највишем политичком нивоу на коме би се говорило о новој методологији проширења, односно о томе како ће се она одразити на преговоре Р. Србије са ЕУ, у смислу пружања директних информација од стране Европске комисије о томе шта нас очекује у наредном периоду у преговарачком процесу и које су наше обавезе.

У разговору је истакнута важност контролне улоге Народне скупштине, и да је постигнута сагласност на Колегијуму НС РС да се закони убудуће неће усвајати по хитном поступку, да ће се организовати јавна слушања, тачке дневног реда које се не односе на исту материју неће се спајати у обједињену расправу, да ће се ефикасније и у пуној мери користити институт посланичких питања, и позивати министри да редовно подносе надлежном одбору тромесечне информације о раду. На састанку је речено да је стручној служби Народне скупштине наложено да припреми преглед кључних тачака из Извештаја ЕК о напретку за 2020 годину, како би се следиле препоруке и отклониле замерке које се односе на рад Народне скупштине. Истакнута је важност наставка Међустраначког дијалога уз посредовање Европског парламента.

Учесници су се сагласили да политички критеријуми представљају најважнији сегмент процеса приступања Републике Србије Европској унији, уз посебан нагласак на поверењу грађана у институције, јачање парламената и парламентарне демократије.

Састанак је био прилика да се подстакне размена мишљења како би допринело спровођењу неопходних реформи у циљу стицања пуноправног чланства Р. Србије у ЕУ.