Уторак, 6. мај 2025.
У Народној скупштини данас је одржан значајан и срдачан сусрет између чланова Посланичке групе пријатељства са Арапском Републиком Египат и Његове Светости Патријарха Тавадроса II, поглавара Коптске православне цркве, који борави у вишедневној званичној посети Републици Србији.
Председница Посланичке групе пријатељства са Египтом Загорка Алексић изразила је задовољство и част што Народна скупштина има прилику да угости једног од најважнијих верских лидера Блиског истока, нагласивши да посета Његове Светости представља додатни подстицај унапређењу односа две земље, које повезује историјско пријатељство, узајамно поштовање и све снажнија сарадња на бројним пољима. „Овај парламент је дом наших грађана и морам да нагласим да Народна скупштина, Српска православна црква и цео наш народ, са поштовањем и топлином гледају на коптску браћу, чуваре древне вере и колевку монаштва“, навела је председница Групе на почетку састанка. Додала је да наше две цркве, наше народе и заједнице, не везују само хришћански корени, већ и духовна баштина, те да су оба народа упозната са страдалништвом, које нас још више зближава у нади и вери. Подвукла је да је свету данас, више него икад, потребан мир, разумевање и толеранција, те да наше две цркве могу показати, како две традиције, утемељене на истим вредностима, могу међусобно подржавати, градити мостове поверења и бити ослонац својим народима. Указала је да је српски народ спреман за сваку иницијативу која води дубљој сарадњи, кроз размену теолошких искустава и културних пројеката који сведоче о јединству хришћанског духа. Истакла је да је православље темељ идентитета српског народа и да никада није угрозио друге народе и вере који у Србији живе, већ их поштује и негује њихова права и културне посебности. Искористила је прилику да истакне да су односи Србије и Египта на највишем нивоу, захваљујући односима председника две државе Александра Вучића и Абдела Фатах ел Сисија и да њихова посвећеност развоју односа две државе изискује поштовање. Осврнула се на уздизање билатералне сарадње и на ратификован Споразум о слободној трговини са Египтом, а било је речи и о регионалној сарадњи. „Нека ова посета буде темељ даљих односа две братске заједнице и две сестринске цркве које ће допринети оснаживању нашег пријатељства, које ће донети ново разумевање и потенцијал“, поручила је Алексић.
Патријарху су се обратили и народни посланици Марина Рагуш, Сташа Стојановић, Светлана Милијић, Весна Недовић, који су указали на потребу за јединством, вером и духовношћу, у веома изазовним временима, a народни посланик Александар Чотрић указао је и на сарадњу и у Интерпарламентарној скупштини православља, која чини посебну димензију јачања сарадње на политичком, културном и духовном нивоу.
Његова Светост Патријарх Тавадрос II захвалио се на топлој добродошлици и изразио дивљење према Србији и њеној богатој историји, култури и верском наслеђу. У свом обраћању, истакао је важност међусобног разумевања и толеранције међу народима, те указао на сличности између српског и египатског народа када је реч о очувању традиционалних вредности, породичних веза и вере као темеља идентитета. Његова Светост је истакла да је на позив председника Србије, одлучио да посети наши земљу и да је имао привилегију да се у својој посети састане и са српским Патријарх Пофиријем и присуствује литургији у Храму Светог Саве. Навео је да коптска заједница чини 15 милиона верника који живе у миру и слози са својом муслиманском браћом и да је један од разлога његове посете и обилазак коптске заједнице у Србији, која представља још један мост сарадње два народа. Додао је да је међупарламентарна сарадња од изузетне важности, као и сарадња између цркава, те да свака сарадња представља тежњу ка љубави и традицији. У свом обраћању позвао је српску делегацију да посете манастир Светог Антонија, који је и представља и један од првих манастир у историји.
У духу пријатељства и узајамног поштовања, учесници састанка изразили су наду да ће ова посета представљати почетак још садржајније сарадње, како на билатералном, тако и на међурелигијском нивоу, уз подстицај даљој размени делегација и заједничким иницијативама у области образовања, културе и хуманитарног деловања.