4. октобар 2016. Народни посланик и председник Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друшто Муамер Зукорлић у разговору са Симоном Мирелом Микулеску, представницом Генералног секретара УН и шефом Канцеларије УН у Београду

4. октобар 2016. Народни посланик и председник Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друшто Муамер Зукорлић у разговору са Симоном Мирелом Микулеску, представницом Генералног секретара УН и шефом Канцеларије УН у Београду

Уторак, 4. октобар 2016.

Политика помирења кључна за народе на Балкану

Народни посланик и председник Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво Муамер Зукорлић разговарао је данас са Симоном Мирелом Микулеску, представницом Генералног секретара УН и шефом Канцеларије УН у Београду о значају политике помирења на Балкану.


Зукорлић је истакао да су сви пројекти на Балкану осуђени на пропаст без истинског помирења народа на Балкану. Он је додао да је кључни проблем националних заједница на овим просторима третирање прошлости, коју треба објективно сагледати и искористити као лекцију за будућност.

Такође, отварање државног апарата за младе кадрове бошњачке заједнице на свим нивоима, омогућило би смањивање јаза неповерења у друштву, поручио је Зукорлић. Он је предложио формирање Националног савета за пацификацију друштва, што би створило институционални оквир за борбу против разних облика насиља, од тероризма и екстремизма, преко насиља у спорту, до насиља у породици.

„Национални савет за пацификацију друштва је тело које би чинили представници законодавне, извршне власти и невладиног сектора, али и релевантне институције и истакнути појединци, а које би, на основу Стратегије за борбу против различитих облика насиља у друштву, координирало рад државних органа и институција, чији би значајан аспект био и образовни“, поручио је Зукорлић.

Он је изразио наду да ће у Народној скупштини бити формирана и посланичка група за помирење, која би окупила народне посланике око ове идеје, без обзира на страначку припадност.

„Формирање посланичке групе за помирење био би велики искорак у промоцији политике помирења, јер би иступање у Народној скупштини била припрема за конкретне активности у друштву“, закључио је Зукорлић.

Представница Генералног секретара УН и шеф Канцеларије УН у Београду Симона Мирела Микулеску поручила је да је политика помирења на Балкану кључна како за регион, тако и за УН. Она је истакла да, иако подржавају Европску унију као главног актера, УН остају посвећене помирењу у региону. Она је понудила подршку и помоћ за реализацију изнетих идеја, посебно имајући у виду план о глобалној борби против екстремизма који је донео генерални секретар УН-а и позвао све земље чланице на његову реализацију.

Састанку је присуствовао и народни посланик Јахја Фехратовић, а саговорници су разменили мишљења и о актуелној ситуацији у региону и у Санџаку.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
среда, 14. мај