Уторак, 10. јун 2014.

Пета седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду

На седници одржаној 10.јуна, чланови Одбора разматрали су извештаје надлежних органа везане за ситуацију у пољопривреди и водопривреди после елементарне непогоде која је захватила Републику Србију.


Чланови Одбора разматрали су извештаје које су поднели:

- испред Министарства пољопривреде и заштите животне средине државни секретар проф.др Зоран Рајић, представница Управе за пољопривредно земљиште Драгана Гојевац Обрадовић и директор Управе за ветерину Дејан Бугарски;
- испред Републичке дирекције за воде в.д.директора Миодраг Пјешчић;
- испред Дирекције за робне резерве директор Горан Тасић.

Директор управе за ветерину Дејан Бугарски обавестио је чланове Одбора је да је са подручја угрожених поплавама приведено крају уклањање животињских лешева, окончана је дезинфекција и санирани су погони за производњу намирница животињског порекла. На основу мишљења Управе за ветерину, за сада не постоји могућност ширења заразних болести чији су преносиоци угинуле животиње.

Испред Управе за пољопривредно земљиште Драгана Гоjевац Обрадовић информисала је чланове Одбора о експертизама које се спроводе на угроженим пољопривредним површинама. Експертиза се обавља у сегментима, а након обједињених резултата упутиће се препоруке пољопривредним произвођачима. Гоjевац је такође истакла неопходност хитне комасације земљишта као и ревитализације локалних путева уништених поплавама.

В.д. директор Републичке дирекције за воде Миодраг Пјешчић указао је на неодложну репарацију насипа и брана срушених поплавама за шта, према проценама Републичке дирекције за воде, треба издвојити око 20 милиона евра. Након незапамћених поплава насипи су у изузетно лошем стању, па би мало обимнија киша могла поново проузроковати поплаве. Сложио се са члановима Одбора да је за пројекте репарације и изградње насипа неопходно ангажовати најбоље стручњаке из земље и света.

Директор Дирекције за робне резерве Драган Тасић констатовао је да се сва роба из робних резерви налази на располагању ресорним министарствима. Сама Дирекција не врши директну расподелу добара, већ их, уз претходне сагласности надлежних министарстава, препушта Сектору за ванредне ситуације.

Државни секретар Министарства пољопривреде проф. др Зоран Рајић обавестио је чланове Одбора да ће се помоћ пољопривредницима на угроженим подручјима одвијати у две фазе. Прву фазу ће представљати испорука семена за сетву кукуруза, соје и сунцокрета и испорука горива. Другу фазу чиниће надокнада штете сточарима.

Чланови Одбора су на поднете извештаје изложили своје сугестије и већином гласова усвојили закључке који ће се проследити Влади Републике Србије.

Као будуће активности, чланови Одбора су предложили одржавање седница Одбора ван седишта, у Јагодини и Ивањици, одржавање јавног слушања на тему: „Упослимо Србију заједно“ и рад на изменама и допунама Закона о добробити животиња.

Гости Пете седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду били су представник Уније пољопривредних произвођача из Сремске Митровице Златан Ђурић, Асоцијације пољопривредника Мирослав Киш и председник Савеза аграрних удружења Војводине Миклош Нађ, који су члановима Одбора директно изложили проблеме са терена.

Седници је председавао председник Одбора Маријан Ристичевић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Уторак, 10. јун 2014. | Пета седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду 10.06.2014.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 18. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја