Четвртак, 8. децембар 2005.

Отворена међународна конференција «Борба против корупције у Србији: Примена прописа и изазови»

Председник Народне скупштине Републике Србије Предраг Марковић отворио је данас, у Центру «Сава» у Београду, дводневну међународну конференцију под називом «Борба против корупције у Србији: Примена прописа и изазови», на позив шефа Мисије ОЕБС-а у СЦГ, Мауриција Масарија и председника организације Транспарентност – Србија, Владимира Гоатија.


Председник Народне скупштине Републике Србије Предраг Марковић отворио је данас, у Центру «Сава» у Београду, дводневну међународну конференцију под називом «Борба против корупције у Србији: Примена прописа и изазови», на позив шефа Мисије ОЕБС-а у СЦГ, Мауриција Масарија и председника организације Транспарентност – Србија, Владимира Гоатија.

Отварајући конференцију, председник Марковић је истакао да је данас добар дан за тему каква је борба против корупције, не само зато што је сутра 09. децембар Међународни дан борбе против корупције, и зато што конференцији присуствују они људи који се налазе на челу институција чије је формирање резултат борбе против корупције, већ и зато што се данас у Народној скупштини Републике Србије гласа о Националној стратегији за борбу против корупције. Председник Марковић је навео да када говоримо о корупцији, говоримо о указивању на могуће изворе користи, јер они представљају коруптивне изворе. У процесу указивања на корупцију велику улогу имају како јавност и медији, тако и међународне и специјализоване организације које се баве овим проблемом. «Што је друштво сиромашније, то је више корупције. Што је друштво уређеније, то су коруптивни механизми суптилнији. Нема друштва у коме нема корупције, али најкорумпираније је неуређено друштво. Зато ми, као друштво, треба да покажемо грађанима колико је корупција штетна, а свима онима који остварују коруптивну корист да се корупција не исплати.», закључио је председник Марковић. Говорећи о доприносу Народне скупштине у борби против корупције, председник Марковић је подсетио да је ово највише тело у земљи донело низ закона који представљају оквир за суочавање нашег друштва са проблемом корупције. «Закони се или спроводе или мењају. У спровођењу закона ми смо се као друштво највише суочавали са сиромаштвом и неефикасношћу. Али оно што је најопасније јесте то да нису сви нивои власти упознати са донетим законима, превасходно они нивои на које се делови тих закона односе и који треба да их спроводе», закључио је председник Марковић. Завршавајући своје излагање председник Марковић је навео да овај и слични скупови треба да имају за циљ да тема каква је проблем корупције буде стално присутна у јавности. Он је навео да законски оквир није довољан, већ само представља предуслов за решавање овог проблема. Нажалост корупција је такав вид проблема друштва, да ниједан ниво власти није поштеђен. Он је навео да је Народна скупштина тј, скупштински пододбор припремио, уз помоћ Мисије ОЕБС-а и других организација, проверио и упоредио са искуствима других земаља, закон који представља капу контроле над извршном влашћу, а то је Закон о Врховној ревизорској институцији, који је пре 20 дана Народна скупштина усвојила. «Тај закон треба да буду маказе које секу корупцију», истакако је председник Марковић. Исказујући своју забринутост председник Марковић је рекао: «Да ли смо ми као друштво спремни да се изборимо са корупцијом. Влада је рекла: да, Народна скупштина ће данас изгласати Националну стратегију за борбу против корупције као законски оквир за ту борбу, али нема гаранција. Тело које ће изгласати Националну стратегију нажалост није успело себе да заштити од покушаја корупције доношењем Закона о Народној скупштини», истакао је председник Марковић.

Међународна конференција «Борба против корупције у Србији: Примена прописа и изазови» одржава се 08. и 09. децембра 2005. године у Београду у организацији Мисије ОЕБС-а у Србији и Црној Гори, организације Транспарентност – Србија и Британског Савета.