28. април 2017. Председница Народне скупштине Маја Гојковић на отварању изложбе Јасеновац-право на незаборав

28. април 2017. Председница Народне скупштине Маја Гојковић на отварању изложбе Јасеновац-право на незаборав

Петак, 28. април 2017.

Отворена изложба Јасеновац - право на незаборав

Меморијални скуп „Јасеновац - право на незаборав“ одржан је вечерас у Дому Народне скупштине, поводом обележавања дана пробоја Јасеновца, у сарадњи српске и јеврејске академске заједнице.


„Данас још једном са овог меморијалног скупа шаљемо поруку да злочин не сме да се заборави, чак и када га опростимо! То је наша обавеза због потомака јасеновачких жртава, али и завет да се никада више не понове страшни злочини почињени пре више од седам деценија“, изјавила је председница Народне скупштине Маја Гојковић.

Она је истакла да нас изложба сведочењима, документима и фотографијама подсећа на патњу невиних жртава, које су страдале на монстроузан начин, а да сама имена - Јасеновац, Стара Градишка, Сисак, Лоборград, Јастербарско - у колективном памћењу страдалих народа Срба, Јевреја и Рома представљају ужасно сећање на затирање читавих породица и пустошења огњишта које се управо због размере тих страхота не могу и не смеју заборавити.

Зато је Србија, како је нагласила у обавези да препозна и говори о екстремизму који се буди у нашем окружењу наводећи да се са жалошћу мора приметити да са једне стране постоје покушаји релативизације злочина, које је чинила Независна држава Хрватска, а са друге, подгревање усташке идеологије, кроз забрињавајуће примере, као што су постављање табле са усташким поздравом у Јасеновцу, или покушаја рехабилитације Алојзија Степинца.

„Зато је управо данас важан јасан одговор читаве слободне Европе на сваки покушај буђења зла против кога је некада устао читав слободољубиви свет“, поручила је Гојковић.

„У име садашњих и будућих генерација, Србија је спремна да умири страшно сећање на огромне жртве и то не осветом, не мржњом, већ слободом и напретком који ће осигурати мир, стабилност, демократију и развој. И тражећи правду за жртве, у име будућих генерација, градимо и боље друштво и бољи регион“ истакла је председница Народне скупштине.

Амбасадорка Израела у Београду Њ.Е. Алона Фишер Кам истакла је да су се у логору у Јасеновцу догодили најјезивији злочини у новијој историји. Подсетила је да је 6 милона Јевреја, Срба, Рома, али и политичких и верских неистомишљеника усташтва дало свој живот, како би сачували своје достојанство и национални идентитет.

Присутнима се обратио и Рабин др Абрахам Кригер, оснивач и директор Института за Холокауст –Шем Олам, који је најавио одржавање изложбе у Јерусалиму у октобру ове године, док је директор изложбе и Експертског тима, светски признат експерт за Холокауст и Аушвиц, проф. др Гидеон Грајф поручио да се наши народи треба да наставе заједнички да се боре за историјску истину о Јасеновцу.

На скупу су говорили и они који су голготу логора преживели као деца, Јелена Бухач Радојчић и Гојко Рончевић.

Изложба је настала као резултат истраживања „Међународне експертске групе ГХ7-стоп ревизионизму“ са седиштем у Израелу са циљем да пробуди свест човечанства о потреби супротстављања свакој расној, религијској и идеолошкој искључивости и дискриминацији људских права.


Видео (1)

Петак, 28. април 2017. | председница Народне скупштине отвара јеврејско-српску изложбу ЈАСЕНОВАЦ - ПРАВО НА НЕЗАБОРАВ поводом обележавања пробоја Јасеновца 28.04.2017.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
среда, 14. мај