21. новембaр 2012. Отварање Српске куће у Прагу

21. новембaр 2012. Отварање Српске куће у Прагу

Петак, 23. новембар 2012.

Отворена Српска кућа у Прагу

Делегација Одбора за дијаспору и Србе у региону Народне скупштине боравила је у среду, 21. новембра, у посети српској заједници у Републици Чешкој и присуствовала отварању Српске куће у Прагу.


Српску кућу свечано су отворили председник Одбора Александар Чотрић и заменик Владине Канцеларије за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Александар Влајковић.
„Отварамо објекат у коме ће бити организоване изложбе, концерти, књижевни сусрети, предавања, позоришне представе, филмске пројекције, наступи културно-уметничких друштава, промоције књига и часописа, аутора и извођача из Србије, Чешке и других земаља. Постојање Српске куће у Прагу, у срцу Чешке и средње Европе, од великог значаја је за српско расејање које живи на овим просторима. Ова институција допринеће очувању њиховог идентитета, јачању веза са матичном државом и продубљивању пријатељских и партнерских односа Србије и Чешке, као и адекватном представљању научних, културних, просветних, привредних, туристичких, спортских и других достигнућа српског народа у Чешкој и матичној земљи“, поручио је Александар Чотрић, председник Одбора за дијаспору и Србе у региону.
Поручивши да су нас „доста други представљали на начин који није био истинит, да је време да се пред Европом и светом прикажемо онаквим какви заиста јесмо, а јесмо народ велике и богате културе која сеже у далеку прошлост“, Чотрић је подсетио и на бројне значајне Србе који су живели, школовали се и радили у Прагу, попут језичког реформатора Вука Стефановића Караџића, научника Николе Тесле, сликара Милана Коњовића, Стојана Аралице, Јована Бијелића и редитеља Емира Кустурице, Горана Марковића, Горана Паскаљевића, Срђана Карановића, Слободана Шијана и других.
Чланица Одбора за дијаспору и Србе у региону Дијана Вукомановић уручила је државни грб Републике Србије Бранки Кубеш, председници Српског удружења „Свети Сава“, која је залужна за добијање простора од Града Прага и отварање Српске куће. Исто признање урученено је и привреднику Петру Марјановићу за његов дугогодишњи хуманитарни рад, као и заслуге што је Влада Чешке поклонила Београду десетак аутобуса и трамваја за потребе градског превоза.
Чотрић је захвалио Граду Прагу, Влади и Парламенту Чешке Републике што „подржавају активности српске заједнице у овој земљи и што су званично признали статус националне мањине српском народу, иако је малобројан и није аутохтон“. У Чешкој живи око три хиљаде Срба, а њихово масовније досељавање бележи се од почетка деведесетих година прошлог века.
Свечаности отварања Српске куће су, поред осталих, присуствовали амбасадор Србије у Прагу Маја Митровић, званичници Министарства културе Чешке и Града Прага, режисер филма „Отето Косово“ Вацлав Дворжак и друге угледне личности из јавног, политичког и културног живота Прага, као и представници српске заједнице у Чешкој Републици.
Српска кућа у Прагу је репрезентативна зграда од пет спратова у центру града, површине преко 1.400 квадратних метара, у којој ће се налазити Српски културно-информативни центар, седиште удружења „Свети Сава“ и редакција часописа српске мањине у Чешкој „Српска реч“. У Српској кући биће смештене библиотека, фонотека и колекција српских документарних и играних филмова и серија.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја