Среда, 25. новембар 2009.

Осамнаеста седница Одбора за равноправност полова

Поводом обележавања Међународног дана борбе против насиља над женама, Одбор за равноправност полова посветио је своју Осамнаесту седницу расправи о тој теми.



Поводом обележавања Међународног дана борбе против насиља над женама, Одбор за равноправност полова посветио је своју Осамнаесту седницу расправи о тој теми. Седница је у одржана 25. новембра, у форми округлог стола, а председавала је Гордана Пауновић – Милосављевић, председница Одбора. Она је подсетила да је Генерална скупштина Уједињених нација установила 17. децембар 1999. године као Светски дан борбе против насиља над женама и позвала владе, међународне организације и невладине организације да организују активности посвећене спречавању насиља над женама. Народна скупштина Републике Србије одазвала се позиву Интерпарламентарне уније да обележи Међународни дан борбе против насиља над женама и на тај начин се прикључила многим другим парламентима који обележавају тај датум.

Обраћајући се учесницима округлог стола, потпредседница Народне скупштине Јудита Поповић је истакла да је недопустиво да у 21. веку половина светске женске популације трпи физичко и психичко злостављање и да свакодневно буде изложена опасности од злостављања. Она је указала да је у Србији свака трећа жена претрпела физичко злостављање у неком периоду живота, а свака осма девојчица потврдила је да је била жртва сексуалног злостављања и сексуалног узнемиравања. Насиљу су посебно изложене жене са инвалидитетом, припаднице ромске популације и жене другачије сексуалне оријентације.

Јудита Поповић је нагласила да је последњих година унапређен правни оквир за заштиту жена од дискриминације и злостављања и изнела уверење да ће Народна скупштина усвојити нови закон о родној равноправности до краја године.

Државна секретарка у Министарству рада и социјалне политике Снежана Лакићевић-Стојачић је такође указала да је Србија у борби против насиља над женама учинила значајан корак у изградњи институционалних оквира, али да је суштина у координисаном и повезаном деловању институција на свим нивоима друштва. Забрињава чињеница да је у 2008. години забележено више од 7000 нових случајева насиља над женама, што указује на пораст насиља у друштву, али и на његову већу „видљивост“, као неприхватљивог друштвеног, економског и социјалног проблема, нагласила је Снежана Лакићевић-Стојачић. Она је указала и да забрињавају неажурно доношење судских одлука, висина изречених казни и неодговарајућа осуда јавности.

У раду седнице учествовали су представници Управе за родну равноправност при Министарству рада и социјалне политике, Министарства здравља и Министарства за људска и мањинска права, покрајински секретар за рад, запошљавање и равноправност полова АП Војводине, као и представници локалних комисија за родну равноправност и женских група. Такође је представљена улога Заштитника грађана у заштити права жена-жртава насиља.

Сви учесници у расправи указали су на важну улогу женских организација које пружају услуге женама жртвама насиља, почев од 90. тих година, па до данас.

Гошће из Врања и Лесковца образложиле су кампању „16 дана активизма против насиља над женама“, која се спроводи од 25. новембра до 10. децембра, Светског дана људских права. Она има за циљ да на симболичан начин изрази став да је борба против насиља над женама у првом реду борба за њихова људска права.

Седница Одбора за равноправност полова је организована уз подршку Програма за развој Уједињених нација (УНДП), кроз пројекат који финансира Делегација Европске комисије у Србији.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2