Субота, 15. јануар 2005.

Округли сто «Национални консензус о европској будућности Србије»

Одбор за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије и Европски покрет у Србији су, уз подршку председника Скупштине Предрага Марковића и Мисије ОЕБС-а у Србији и Црној Гори, 15. јануара у Центру «Сава» организовали округли сто «Национални консензус о европској будућности Србије».


Одбор за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије и Европски покрет у Србији су, уз подршку председника Скупштине Предрага Марковића и Мисије ОЕБС-а у Србији и Црној Гори, 15. јануара у Центру «Сава» организовали округли сто «Национални консензус о европској будућности Србије».

Циљ скупа је био да се релевантне организације и институције, позване да учествују у дебати, изјасне о томе шта могу да учине како би се процес европских интеграција убрзао.

Дебату је отворио председник Народне скупштине Предраг Марковић и истакао да је поред консензуса који је постигнут усвајањем Резолуције о придруживању Европској унији значајно постићи и друштвену солидарност о прикључењу Европској унији.

Потпредседник Владе Репулике Србије Мирољуб Лабус је рекао да би Србија могла да постане члан Европске уније 2012. године, оцењујући да то јесте амбициозан, али не и неизводљив план, под претпоставком да имамо позитиван развој догађаја.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији и Црној Гори Маурицио Масари је нагласио да је улазак у Европску унију стратешки циљ Србије. Он је оценио да Србија не може да поставља услове за улазак у Европску унију, већ мора да их испуњава, нагласивши да досадашња политика сарадње са Хашких трибуналом није донела одговарајуће резултате.

Генерални секретар Европског покреа Данијел Пантић представио је резултате истраживања Центра за политиколошка истраживања и јавно мњење Института друштвених наука према коме је поверење грађана у Европску унију веће него у друге међународне институције.

Председник Одбора за европске интеграције Народне скупштине Ксенија Миливојевић рекла је да је пре годину дана више од 70 одсто грађана било за прикључење Еврпској унији, али је само два одсто знало шта подразумева процес прикључења. Тим податком је илустровала потребу за одржавањем оваквих дебата.

О стварању националног консензуса говорила је и Специјални саветник Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Републике Србије Милица Делевић – Ђилас. Она је рекла да ће нацрт стратегије бити готов до почетка фебруара и да би тај документ већ у априлу могао бити усвојен.

У дебати су учествовали и представници Српске академије наука, верских заједница и невладиних организација. Разговор о националној стратегији придруживања Европској унији пратило је више од 150 људи, а у плану је учестало организовање оваквих скупова у свим већим градовима Србије.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
уторак, 7. мај
  • 10.00 - посета представника општинске управе Крањ Дому Народне скупштине (Дом Народне скупштине, Трг Николе Пашића 13)

Цео календар догађаја