Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

Петак, 6. март 2009.
Одржана регионална конференција о улози парламената у подстицању економског раста
У Дому Народне скупштине Републике Србије 6. и 7. марта одржана је регионална конференција на тему: “Улога парламената у подстицању конкурентности и привредног раста кроз унапређење пословног окружења у земљама Западног Балкана.
У Дому Народне скупштине Републике Србије 6. и 7. марта одржана је регионална конференција на тему: “Улога парламената у подстицању конкурентности и привредног раста кроз унапређење пословног окружења у земљама Западног Балкана.“ Домаћин конференције била је потпредседница Народне скупштине Републике Србије Гордана Чомић, а у њеном раду су, поред делегације Народне скупштине Републике Србије, учествовале парламентарне делегације из Босне и Херцеговине, Хрватске, Македоније и Црне Горе.
Конференцију је отворила потпредседница Народне скупштине Горданa Чомић. Затим се учесницима обратила председница Народне скупштине проф. др Славице Ђукић-Дејановић, која је истакла да сарадња парламената земаља Западног Балкана, како оних које су већ чланице Европске уније, тако и оних које тек треба то да постану, може да да подстицај развоју привреде стварањем повољног пословног окружења. Регионална сарадња и коришћење позитивних искустава суседних земаља, дијалог и међусобно разумевање држава и привредника, важан су услов за превазилажење последица економске кризе по земље Балкана.
Председница Народне скупштине је указала на веома интензивну законодавну активност српског Парламента у протеклом периоду, али и на то да је неопходно убрзати темпо реформи, као и хармонизације законодавства са оним у Европској унији.
Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу за Југоисточну Европу Хидо Бишчевић рекао је да је, поред регионалних пројеката који треба да се раде у будућности, потребан и заједнички ангажман на одржавању евроатлнтске перспективе региона.
Учеснике конференције поздравили су председник GTZ за Србију Уве Штумф и представник IFC Антуан Карусел-Лабрус.
Парламентарци из земаља региона расправљали су о унапређењу законске регулативе и ефикасности парламената у доношењу закона који утичу на стварање позитивне пословне климе. Том приликом је речено да се, у условима растуће финансијске кризе и уз негативне последице на привредни раст и ниво инвестиција, земље у региону суочавају са великим изазовима у прилагођавању тржишне регулативе, у циљу привлачења инвестиција.
На Конференцији је разматрана улога парламената у побољшању квалитета законске регулативе и њиховог утицаја на промовисање приватних инвестиција и подстицање привредног раста. Такође су била разматрана и нека питања регионалне сарадње и приступања Европској унији, са посебним нагласком на хармонизацију законодавства и спровођење реформи.
Парламентарци из земаља региона и гости расправљали су и о томе како да се користе искуства Европског парламента и нових земаља чланица Европске уније у креирању и имплементацији програма регулаторне реформе. Било је речи и о креирању регулаторне стратегије и о будућим активностима парламентарних тела у области регионалне сарадње.
У раду Конференције учествовали су потпредседник Народне скупштине Никола Новаковић и народни посланици Наташа Вучковић, Јоргованка Табаковић и Влатко Ратковић. Учеснике је поздравио секретар Народне скупштине Вељко Одаловић.
Конференцију је подржала Међународна финансијска корпорација (IFC), чланица групације Светске банке, Немачка техничка сарадња (GTZ), као и Државни секретаријат за економске послове Швајцарске (SECO). У раду Конференције учествовали су и Томас Мајер из Отвореног регионалног фонда за југоисточну Европу (GTZ), Марго Томас из Међународне финансијске корпорације, Клаудио Радели, професор на Универзитету у Ексетеру, Скот Џејкобс, генерални директор истоимене компаније и Фабио Франчино, професор са Универзитета у Милану.
Можете преузети декларацију и излагање учесника, као и ГТЗ/ОЕЦД регионалну студију “Унапређење процеса реформи еконосмког законодавства у земљама Западног Балкана”, која је допринела јачању сарадње између парламената земаља региона и усвајању Декларације ове регионалне конференције.