Петак, 27. новембар 2009.

Одржана конференција „ Народна скупштина и независни државни органи и тела”

У Дому Народне скупштине 26. и 27. новембра одржана је Међународна конференција „ Народна скупштина Републике Србије и независни државни органи и тела.



У Дому Народне скупштине 26. и 27. новембра одржана је Међународна конференција „ Народна скупштина Републике Србије и независни државни органи и тела.“ Отварајући Конференцију, секретар Народне скупштине Вељко Одаловић је рекао да је ова тема део пројекта под називом „Јачање одговорности Народне скупштине Републике Србије“, који Народна скупштина реализује уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП).

Одаловић је подсетио да Народна скупштина, као највише представничко и законодавно тело у Републици Србији, има важну контролну (надзорну) улогу у односу на органе извршне власти. У остваривању контроле кључну улогу имају независни државни органи и регулаторна тела, које бира Народна скупштина.

Теме дводневне конференције биле су: парламентарна контрола извршне власти и значај независних државних органа и тела за њено успешно спровођење, однос између парламента и независних државних органа и тела и однос владе и независних тела-расподела ресурса, модалитети комуникације.

Председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић-Дејановић, поздрављајући учеснике Конференције, међу којима су били и парламентарци из Норвешке и Канаде, рекла је да је ово прилика да се размотре различити модели сарадње и институционалних веза између Парламента и независних тела, а затим предложи Народној скупштини да усвоји и примени у пракси она решења која највише одговарају нашем уставно-правном поретку. Поштовање јавног интереса и одговорност државних службеника за управљање јавним добрима су принципи битни за функционисање демократије и Народна скупштина ће, у оквиру својих надлежности, захтевати одговорност државних органа који се не понашају у складу с тим и не поступају по препорукама независних тела, нагласила је председница Ђукић-Дејановић.

У сарадњи са независним органима, Народна скупштина би требало да даје смернице Влади у циљу повећања ефикасности и побољшања квалитета услуга које пружа грађанима, као и да јој пружа институционалну подршку у борби против корупције, истакла је председница Народне скупштине.

У уводним напоменама, Заштитник грађана Саша Јанковић истакао је да се независна регулаторна тела у Србији суочавају са тешкоћама и изазовима у испуњавању њихове основне улоге, а то је унапређење живота грађана. Притом је Народна скупштина један од ослонаца независним телима у њиховом раду и у превазилажењу тих тешкоћа.

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић рекао је да независна тела у Србији немају довољну подршку Парламента, који би требало више пажње да посвети извештајима ових органа и тела. „Недопустиво је да неко независно тело годинама указује на неки проблем, а да нико не реагује“, нагласио је Шабић.

Вршилац дужности Сталног представника УН у Србији Дорит Ницан указала је да рад владе и државних органа мора да буде одговоран, а њихов рад и финансирање транпарентни. Они морају да поштују људска права и право на приватност, а независним регулаторним телима омогуће непристрасно и објективно оцењивање, истакла је Дорит Ницан.

Током дводневног рада, учесници Конференције изнели су искуства из рада независних државних органа и тела у Канади, Норвешкој, Словенији, Великој Британији и Србији. Они су настојали да препознају најбоље примере из праксе сарадње парламената и независних органа и да препоруче начине како да се та пракса прилагоди уставним оквирима Србије. Народни посланици, председници и чланови скупштинских радних тела, указали су на неопходност успостављања двосмерене комуникације између Народне скупштине и независних тела, ради бољег сагледавања проблема у појединим областима. Посебно је указано да новим пословником Народне скупштине треба увести обавезу и прецизирати начин разматрања извештаја о раду независних државних органа и тела.

По завршетку рада, учесници Конференције усвојили су Закључке, које је представио др Дејан Миленковић са Факултета политичких наука у Београду.

У раду Конференције учествовали су: потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић, директорка Агенције за борбу против корупције Зорана Марковић, државни секретар у Министарству финансија Слободан Илић, представник Државне ревизорске институције Зоран Тамаш, помоћник секретара Народне скупштине Мирјана Радаковић, представник Одбора за надзор над јавним финансијама Доњег дома Парламента Канаде Џон Вилијамс и извршни директор Парламентарног центра из Канаде Соња Војновић, генерални ревизор Норвешке Јорген Космо и политички саветник у Парламенту Норвешке Мериен Сеп, представник Државне ревизорске институције Велике Британије Бил Барнет, Повереник за информације Републике Словеније Наташа Пирц Мусар, шеф Савета за борбу против корупције Републике Словеније Драго Кос, заменик Омбудсмана Републике Словеније Јернеј Ровшек, представник Министарства правде Словеније Петер Павлин, као и представници међународних и невладиних организација.
Овде можете преузети закључке.