28. децембар 2022. Учесници конференције

28. децембар 2022. Учесници конференције

Среда, 28. децембар 2022.

Одржана конференција на тему Институционални одговор на фемицид у Републици Србији

У Дому Народне скупштине данас је одржана конференција на тему „Институционални одговор на фемицид у Републици Србији“, која је одржана у организацији Женске парламентарне мреже и Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова.


Конференцију је уводним обраћањем отворио др Муамер Бачевац, председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, истакавши да фемицид представља проблем на светском нивоу и нагласио значај глобално спроведене кампање „16 дана активизма против насиља над женама“. Изразио је задовољство што се конференцији одазвао велики број стручњака, представника релевантних институција и представника Владе Републике Србије, који могу да одговоре на тему конференције: „Институционални одговор на фемицид у Републици Србији“.

Скупу се обратила и потпредседница Народне скупштине Снежана Пауновић истакавши да је Народна скупштина право место да се разговара на тему фемицида, који представља горућу тему не само у Србији, већ у целом свету. „Фемицид је родно засновано убиство учињено над женама, девојкама и девојчицама учињено од стране мушког пола, односно најтежи облик насиља над женама и дефинисано као намерно убиство жена, јер су жене “, подвукла је Пауновић. Изнела је чињеницу да су у већини случајева починиоци фемицида били интимни партнери и да је три четвртине фемицида почињено у кући, што указује да је за жену то најнесигурније место, свој дом.

Пауновић је навела да је наша земља 2013. године потписала и ратификовала Конвенцију Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (Истамбулска конвенција) која представља веома важан обавезујући међународни документ. Овом Конвенцијом предвиђен је читав систем мера за искорењивање насиља и успостављање стварне равноправности између мушкараца и жена. Подсетила је да је Народна скупштина прошле године усвојила Закон о родној равноправности, који између осталог обухвата и део који се тиче спречавања и сузбијања родно заснованог насиља.

Нагласила да је неопходна укљученост шире јавности, представника државних институција, представника медија, ко и свих одговорних појединаца носилаца важних функција, како би се спречило насиље над женама.

Потпредседница Владе, министарка културе и председница Координационог тела за родну равноправност Маја Гојковић, поручила је данас да свака жена и девојчица у Србији мора да се осети безбедном.

Председница Координационог тела за родну равноправност Владе Републике Србије је подсетила да је у овој години 25 жена изгубило живот као последица породичног или партнерског насиља, док је у претходних десет година та број прелазио и преко 400 жртава.

„Ово су веома забрињавајући подаци који се не смеју занемарити. Држава је до сада урадила много на пољу заштите жена и њихових права, али заједно морамо да наставимо још снажније у тој борби, како би жртве биле охрабрене да пријаве насилнике, а институције адекватном реакцијом спречиле најгоре исходе“, истакла је министарка Гојковић.

Гојковић је подвукла да је фемицид проблем читавог друштва и само заједничким снагама можемо да створимо сигурно и безбедно окружење за све грађане и грађанке у Републици Србији.

Сара Гроен, заменица шефа Mисије ОЕБС у Србији захвалила се на прилици да се данас у Дому Народне скупштине обрати на конференцији на овако важну и осетљиву тему која се тиче превенције фемицида у Србији. Навела је да Мисија ОЕБС у партнерству са Одбором за људска и мањинска права и равноправност полова и Женском парламентарном мрежом подржава напоре у борби против насиља над женама и породичног насиља и нагласила да се само заједничким напорима може остварити успех у њиховом сузбијању. У свом обраћању Гроен је навела да данашња тема јесте институционални одговор на фемицид у Републици Србији, али је изразила задовољство што се улажу заједнички напори са представницима цивилног сектора и позвала на инклузију целог друштва, како би се фемицид над женама спречио.

Учесници конференције су се кроз три сесије детаљно бавили различитим аспектима борбе против фемицида – од анализе тог проблема у Србији, преко разматрања рада институција и одговара на фемицид, до утврђивања препорука и даљих корака у адекватном одговрору и борби против фемицида.


Видео (1)

Среда, 28. децембар 2022. | конференција Институционални одговор на фемицид у Републици Србији, у организацији Женске парламентарне мреже и Одбора за људска и мањинска права и равнопоравност полова 28.12.2022.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5