3. новембар 2015. Трећа национална конференција Женске парламентарне мреже

3. новембар 2015. Трећа национална конференција Женске парламентарне мреже

Уторак, 3. новембар 2015.

Одржана Трећа национална конференција Женске парламентарне мреже

Трећа национална конференција Женске парламентарне мреже чија је тема била родно одговорно буџетирање, окупила је у Дому Народне скупштине народне посланице и одборнице из 35 општина у Србији. У уводном обраћању председница Народне скупштине Маја Гојковић пожелела је добродошлицу и креативан рад учесницима конференције, истичући значај теме којом ће се бавити кроз радне групе и панел дискусије током конференције.


„Народна скупштина препознала је потребу јачања родне равноправности, што смо показали пре свега кроз више од две године рада Женске парламентарне мреже. Наше посланице су у протеклих годину дана предано радиле на снажнијем повезивању жена, интензивирању сарадње са локалним самоуправама, економском оснаживању, борби против насиља. Посебно бих истакла значај покретања иницијативе за регионално умрежавање парламентарки Југоисточне Европе. Велики резултат рада Женске парламентарне мреже је и формирање женске мреже у Скупштини АП Војводине, као и стварање више од 60 локалних одборничких мрежа“, рекла је председница Народне скупштине.

Председница је истакла да су права жена неодвојиви део универзалних људских права и у складу са свим међународним документима, морају бити гарантована, поштована и заштићена. „Било нам је потребно много рада на већој заступљености жена у политици. Подсетићу вас да је 2000. године у парламенту било само 12,4 одсто жена, док данас у Народној скупштини, жене са 84 представника, чине нешто више од трећине састава парламента. То нашу земљу ставља на високо 26. место у свету“, нагласила је председница Гојковић.

Она је подсетила да су, поред председнице Народне скупштине, жене у актуелном сазиву на челу осам од двадесет парламентарних одбора. Жене су и на челу делегација при парламентарним скупштинама ОЕБС-а, Савета Европе, Процеса сарадње у југоисточној Европи, Франкофоније, у Интерпарламентарној унији, као и Парламентарној димензији Централно-европске иницијативе. Гојковић је истакла да Србија данас има усаглашен законодавни и институционални оквир у области родне равноправности, као и да је приоритет подстицање жена да узму учешће у политичком и јавном животу на свим местима где се одлучује.

Трећа национална конференција организована је у сарадњи са Мисијом ОЕБС у Србији. Заменик шефа Мисије ОЕБС у Србији Мајкл Ујехара поздравио је присутне и изразио задовољство што је у могућности да у име ОЕБС-а да подршку једној тако важној теми. Он је похвалио напредак који је постигнут у укључивању жена у политику и нагласио да је за ОЕБС родно одговорно буџетирање тема од изузетног значаја.

Присутнима се обратила и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, а у име Владе Републике Србије саветница потпредседнице Владе за област родне равноправности, Бранка Драшковић.

У наставку рада организоване су три панел дискусије, а учеснице су у три радне групе разговарале на теме: Родно одговорно буџетирање на локалном нивоу и улога локалних механизама за родну равноправност и женских одборничких мрежа; Родно одговорно буџетирање на републичком и покрајинском нивоу и Праћење извршења буџета са становишта родне равноправности и улога Женске парламентарне мреже Народне скупштине у том процесу.

Након дискусије прочитани су закључци и завршне напомене.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја