21.мај 2015. Међународна конференција „Транспарентност и одговорност за делотворан надзор: улога парламента“

21.мај 2015. Међународна конференција „Транспарентност и одговорност за делотворан надзор: улога парламента“

Четвртак, 21. мај 2015.

Одржана Међународна конференција „Транспарентност и одговорност за делотворан надзор: улога парламента“

Значај улоге парламентараца у процесу промовисања свести о борби против корупције окупила је представнике седам земаља на Међународној конференцији „Транспарентност и одговорност за делотворан надзор: улога парламента“.


Отварајући конференцију председница националног огранка Глобалне организације за борбу против корупције (ГОПАК) Олгица Батић истакла је да је корупција једна од највећих пошасти савременог друштва и да је снажан парламент темељ борбе против корупције.

„Парламентарци треба да пошаљу поруку да су уједињени у намери да се ухвате у коштац са свим изазовима и јачају надзор над извршном влашћу“, навела је Олгица Батић. Зато наглашава да је неопходно учинити корак даље и удружити се у борби против корупције.

Истичући значај борбе против корупције потпредседник парламента и председник скупштинског Одбора за финансије Верољуб Арсић изјавио је да сваки парламент треба да промовише принцип отворености у раду и позивања на одговорност. Наводећи да је задатак парламента да контролише трошење буџетског новца, али и да извршна власт мора да буде изложена сталном надзору парламента и независних тела, Арсић је нагласио да обезбеђивање веће транспарентности треба да буде брига сваког парламента, као и позивање на принцип одговорности за јавно изговорену реч. У прилог томе изнео је податак да је Повереник за информације од јавног значаја оценио да је Скупштина Србије најотворенија државна институција.

Члан ГОПАК-а Зоран Бабић поручио је да су парламентарци јасно одређени у борби против корупције, свесни да је то предуслов за квалитетнији живот грађана и да парламент треба да буде мотор сваког друштва у борби против тог проблема.

„Посао свих нас је да поставимо систем вредности тако да су „лоши момци“ они који се баве корупцијом, а не они који на њу указују. Зато вас подсећам да је Народна скупштина недавно Усвојила закон о узбуњивачима“, рекао је Бабић, иначе први председник ГОПАК-а.

Стална координаторка УН и стална представница УНДП-а у Србији Ирена Војачкова Солорано нагласила је да УНДП пружа помоћ како би се радило на јачању надзорне функције парламента, унапређењу јавних институција на националном и локалном нивоу и отварању портала на којима ће моћи да се прати јавна потрошња.

У име Швајцарске агенције за развој и сарадњу учесницима конференције обратила се Изабел Перих истичући да снажан парламент није само предуслов за демократски развој, него је од виталног значаја за финансијску контролу извршне власти.

У наставку Конференције, чланица ГОПАК-а Дубравка Филиповски представила је активности и резултате двогодишњег рада ГОПАК-а у Србији, након чега су уследиле панел дискусије на теме Значај водеће улоге парламентараца у процесу промовисања свести о борби против корупције, и Потребе парламента за транспарентношћу, доступношћу и парламентарним интегритетом у борби против корупције. Првог дана Конференције дискутовало се и о надзору финансија и проширивању надзорне улоге путем иновативних приступа.

Другог дана Конференције усвојени су Закључци и потписан Меморандум о сарадњи.