Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Петак, 3. децембар 2010.
Одржан скуп посвећен здравственом образовању у школама
Радна група за права детета, у сарадњи са Канцеларијом за комуникацију народних посланика са грађанима из Зрењанина, организовала је 3. децембра у Дому Народне скупштине састанак на тему „Здравствено образовање у школама“.
Радна група за права детета, у сарадњи са Канцеларијом за комуникацију народних посланика са грађанима из Зрењанина, организовала је 3. децембра у Дому Народне скупштине састанак на тему „Здравствено образовање у школама“.
Иницијативу за одржавање оваквог скупа дала је народни посланик Елвира Ковач, која је и водила први састанак на ту тему, уприличен у форми јавног слушања поводом обележавања Светског дана особа са инвалидитетом.
У уводном делу, учесницима се обратила председница Народне скупштине и председавајућа Радне групе за права детета проф. др Славица Ђукић-Дејановић, која је истакла да је иницијатива за увођење здравственог васпитања у основне и средње школе покренута због опште бриге о здрављу младих и потребе за системским решавањем питања здравственог образовања у школама.
Нагласила је да су добре идеје министарстава здравља и просвете реализоване уз подршку међународних организација, а пре свега, УНИЦЕФ-а, већ дале конкретне резултате и потврдиле настојања стручњака који се залажу за дефинисање концепта едукације за здравље. То подразумева да млад човек формира свест о ризику који преузима употребом дроге и алкохола, насилним и другим екстремним понашањем, раним ступањем у сексуалне односе, физичком неактивношћу и нездравом исхраном, истакла је председница Народне скупштине. Подсетила је и да се у више од 20 средњих школа од 2006. године реализује програм «Васпитање за здравље кроз животне вештине», који спроводи Министарство просвете у сарадњи са Експертском групом за развој и здравље младих при Министарству здравља, а уз подршку УНИЦЕФ - а.
Представник Министарства здравља Небојша Јокић је истакао да се применом већег броја програма ово министарство бави питањима очувања здравља младих и да у сваком дому здравља постоји саветовалиште за младе особе. Потребно је образовати децу и младе о превентивном понашању, здравим навикама, репродуктивном здрављу и о другим питањима, рекао је представник Министарства здравља.
Ставове Министарства просвете о овој иницијативи изнео је помоћник министра просвете за средње образовање Богољуб Лазаревић. Координаторка програма за младе при УНИЦЕФ-у Јелена Зајегановић-Јаковљевић истакла је да резултати истраживања које је та организација спровела показују да задравствено образовање, засновано на вештинама, треба да буде уведено у школе, што захтева велику посвећеност и време. Указала је на важност раног препознавања ризика код младих и благовременог реаговања на неприхватљиве појаве и понашања.
Епидемиолог Мила Паунић је оценила да је увођење здравственог образовања у основне и средње школе значајно за сву децу, као и да животне вештине, способност за прихватљиво, позитивно понашање, деци и младима помажу да изађу на крај са животним изазовима.
Психолог Анита Јаковљевић изложила је резултате примене програма «Васпитање за здравље».
Учесници округлог стола поздравили су иницијативу о увођењу здравственог образовања у основне и средње школе, с циљем едукације младих о последицама ризичног понашања. Поједини учесници су подсетили да је о тој иницијативи већ било доста речи претходних година и да треба пронаћи начин да се здравствено образовање уврсти у школске програме, који су иначе преопширни и оптерећују децу и младе.
У расправи су учествовали народни посланици, представници здравствених установа и стручњаци који се баве младима, невладиних организација, експерти и доктори који се баве питањима здравственог образовања.