25. јануар 2024. Председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду на састанку са представницима удружења сточара

25. јануар 2024. Председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду на састанку са представницима удружења сточара

Четвртак, 25. јануар 2024.

Одржан састанак председника Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Маријана Ристичевића и представника удружења сточара

Председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Маријан Ристичевић састао се у Народној скупштини са представницима више удружења сточара: Удружење одгајивача свиња Бачка Топола, Шабачко удружење одгајивача говеда Шабац, Удружење одгајивача говеда Лимузин расе Суботица, Удружење одгајивача централне Србије, СПАС – Сабор произвођача Агропривреде Србије, Удружење одгајивача аутохтоних раса Еко село Дудовица, Удружење произвођача млека Мачванског округа, Удружење одгајивача оваца и коза Сокобања, Удружење ратара и сточара Србије Ченеј и Удружење „Опстанак“.


Удружења сточара (из области свињарства, говедарства, овчарства и живинарства) на састанку са председником Одбора за пољопривреду шумарство и водопривреду подржали су иницијативу председника Републике и закључак Одбора о потреби стварања услова за развој сточарства. Сама чињеница да је у 2023. години увезено млека, меса и производа од млека и меса у вредности од око 600 милиона евра довољан је податак који говори о неопходности што бржег развоја сточарске производње.

Учесници састанка сматрају да наша биљна производња треба да буде намењена развоју нашег сточарства и прерађивачке индустрије те да субвенцијама, подстицајима и осталим мерама треба повезивати пољопривредну производњу у том смеру, ради стицања што већег дохотка по хектару пољопривредних површина. За учеснике није прихватљиво да држава издваја годишње око милијарду евра за субвенције, а да буде увозно зависна у производима из области сточарства и да зато подстицајима треба увезивати хектаре са условним грлима да би се достигао европски просек од једног грла по хектару пољопривредног земљишта који је сада у Србији три пута мањи.

Учесници састанка такође сматрају да „гурање“ у пасиван статус одређених пољопривредних газдинстава због неколико ари заузетог пољопривредног земљишта треба да се прекине и дозволи прилика за исправку те да у ту сврху треба усвојити правилник за упис површина у Е аграр и да се што пре у Управу за аграрна плаћања уведу програми ИАЦС и ЛПИС којим би се, приликом обраде захтева за исплату, по аутоматизму израчунавала референтна површина пољопривредног земљишта које је предмет исплате подстицаја. У Србији је тај програм у облику пилот пројекта био подржан од ИПА фондова.

Представници удружења су изразили жељу да их у наредном периоду на разговор о проблемима у пољопривреди прими прдседник Републике.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2