23. мај 2017. Одржан састанак Одбора за уставна питања и законодавство и делегације Одбора за уставна питања Европског парламента

23. мај 2017. Одржан састанак Одбора за уставна питања и законодавство и делегације Одбора за уставна питања Европског парламента

Уторак, 23. мај 2017.

Одржан састанак Одбора за уставна питања и законодавство и делегације Одбора за уставна питања Европског парламента

Одбор за уставна питања и законодавство састао се, у Дому Народне скупштине, са делегацијом Одбора за уставна питања Европског парламента и том приликом размењена су искуства и принципи рада два, наизглед, сродна одбора.


Разлика коју је пре свега истакaо председник Одбора за уставна питања и законодавство Народне скупштине Ђорђе Комленски је шири делокруг рада, док је шеф делегације Европског парламента подсетио да је 2004. године донет први Устав Европске уније који је одбијен , јер није ратификован од сваке појединачне државе чланице европске заједнице, те је превасходни задатак тог Одбора да посматра, како је рекао, преклапања закона и политике у европском контексту.

„Овде смо јер је Србија у процесу придруживања, чему се и ми радујемо, и желели смо да остваримо увид како ви видите процес интеграција и колико сте задовољни оствареним напретком“, рекао је Шопфлин.

Он је такође истакао да су због тога неопходне и одређене измене Устава Републике Србије и интересовао се за процедуру његове измене.

Комленски је истакао да ће, уколико буде дошло до промене Устава, тај процес морати да се обави у два корака - први би био усклађивање националног законодавства са прописима ЕУ, а други корак би био утемељење потпуне одвојености правосуђа од других грана власти.

Једна од тема састанка била је и степен примене препорука Венецијанске комисије. Комленски је истакао да је реформа правосуђа на веома добром путу и да је динамика процеса промена задовољавајућа. Он је нагласио да је до сада пређени пут био тежак и трновит, али је створена основа да правосуђе може да функционише на најбољи могући начин.

Члан Одбора Весна Марковић је, говорећи о процесу евроинтеграција, подсетила на извештаје Европске комисије који су сваке године повољнији за Србију . Истакла је да је до сада отворено 10 преговарачких поглавља , што је оценила као изузетно важну поруку грађанима Србије , који су дали подршку тешким економским реформама које је спровела Влада Републике Србије. Такође, нагласила је да је у сам процес европских интеграција, кроз Национални конвент о Европској унији активно укључено преко 700 организација цивилног сектора, што даје додатни квалитет самом процесу.

Чланови двају одбора дотакли су се и питања Брегзита, а након краће расправе закључено је да је Европска унија и даље интересантна заједница у коју се треба укључити.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5