18. децембар 2012.године Учеснице радног састанка „Умрежавање народних посланица: искуства женских кокуса“

18. децембар 2012.године Учеснице радног састанка „Умрежавање народних посланица: искуства женских кокуса“

Уторак, 18. децембар 2012.

Одржан радни састанак „Умрежавање народних посланица: искуства женских кокуса“

Данас је у Народној скупштини одржан радни састанак о моделима женских кокуса, односно парламентарних структура за посланице, у организацији Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, Београдског фонда за политичку изузетност и Мисије ОЕБС-а у Србији.


Учеснике радног састанка, посланице Народне скупштине, је поздравила Ирена Церовић, извршна директорка Београдског фонда за политичку изузетност, која је похвалила заинтересованост народних посланица за ову тему, и информисала присутне о моделима женских кокуса из региона.
Кристин Ван дер Лист (Kristin van der Leest), саветница за женска питања у ОЕБС/ОДИХР је представила анализу парламентарних структура. Она је истакла да постоје различити типови парламентарних структура за посланице, са различитом организационом структуром, различитим активностима, али са истим циљем, што је успостављање веза са различитим фокусним групама. У неким земљама региона постоји модел ротирајућег председавања овим телом, док неке имају сталног лидера, одређени кокуси имају за циљ да утичу на законодавсто, док други желе да оснаже контакт са друштвом, додала је Кристин. Ова тела се разликују и по степену формалности, али оно што их све везује јесте чињеница да постоји заједнички интерес да се промовише тема побољшања положаја жена.
Народне посланице су истакле да је Србија учинила доста на пољу унапређења положаја жена, пре свега доношењем Закона о равноправности полова, али и доношењем измена и допуна Закона о избору народних посланика, који предвиђа да трећина народних посланика буду жене. Тренутно стање у српском парламенту јесте да преко 33 одсто народних посланика јесу жене, што показује јасан помак у решавању питања њиховог статуса.
Народне посланице су у дикусији додале да у Србији постоји воља за формирањем једне овакве структуре, а неке од тема којима би се овакав кокус бавио би биле и повећање процента жена на кључним позицијама у свим сегментима друштва, повећање учешћа народних посланица у скупштинским одборима и делегацијама, промоција здравствене заштите жена, као и спречавање насиља над женама.
Драгана Петровић испред Женске политичке мреже је представила историјат борбе за женска права и напоре ове организације на том пољу.
У наставку радног састанка Биљана Малетин, стручњак из ове области, је кроз дискусију са народним посланицама назначила циљеве, теме, организациону структуру, потенцијалну подршку женског парламентарног кокуса, као и главне изазове и претње умрежавања за народне посланице.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
понедељак, 6. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја