Среда, 30. новембар 2011.

Одржан округли сто „Стратегија партнерства са Србијом за 2012-2015.годину“

Одбор за финансије Народне скупштине и Канцеларија Светске банке у Србији организовали су данас округли сто намењен народним посланицима и запосленима у Служби Народне скупштине под називом „Стратегија партнерства са Србијом за 2012-2015.годину“.


На округлом столу представљен је Предлог програма Светске банке за овај период и размењена мишљења о пројектима које ће Светска банка подржавати у Србији у наредне четири године.

Лу Брефор (Loup Brefort), шеф Канцеларије Светске банке у Србији одржао је краћу презентацију активности које ова организација намерава да спроводи у наредне четири године у Србији. Брефор је подсетио да је последња стратегија донета 2007.године, као и да тренутно у Србији реализује 11 пројеката, од којих су неки већ имплементирани, док се неки завршавају. Најзначајнији пројекат тренутно је подршка изградњи дела Коридора 10 на деоницама Ниш-бугарска граница и Ниш-македонска граница, као и подршка пројектима у пољопривреди, здравству, енергетској ефикасности тј. пројекту гасификације у Србији, као и финансирање јавних инфраструктура и помоћ буџету у делу „затварања“ буџетског дефицита. Брефор је напоменуо и да Светска банка даје зајмове по најповољнијим условима, наводећи као пример задуживање на 17 година, уз 5 година грејс периода и каматну стопу LIBOR+0,4 процента марже. Представљајући планове за период 2012-2015.година, који су договорени са Владом, Брефор је истакао да ће Светкса банка финансирати, на првом месту, развој конкурентности привреде и инвестирати у друштвени сектор, са посебним освртом на смањење ефеката кризе на грађане. У наредне две године Светска банка уложиће између 350 и 400 милиона доларау пројекте у Србији, а након тог периода извршиће ревизију, на основу које ће крајем 2013.године донети одлуку колико је средстава потребно уложити у наредне две године за завршетак пројеката. Наставиће се са финансијком подршком буџету и реформи јавне потрошње, а планирано је да се значајна средства уложе у одржавање путне/магистралне инфраструктуре на правцу Коридора 10. Такође, наставиће се и са финансирањем програма у здравству, а пре свега у набавку опреме за здравствене центре и побољшање здравствене заштите грађана.

Говорећи о могућим новим пројектима, Брефор је навео да је Светска банка заинтересована и за инвестирање у пројекте о енергетској ефикасности, тржиште рада (програми развоја нових вештина код незапослених), а посебно у пројекте намењене пољопривредном сектору. Пројекти ће бити оригинални и неће се преклапати са пројектима које у Србији спроводе друге међународне финансијске организације. Додатно ће бити подржани и пројекти у Србији који имају регионали карактер, као што су пројекти који се односе на заштиту од поплава у подручју река Дрине и Саве.

Завршавајући презентацију будућих активности Светске банке, шеф Канцеларије Светске банке у Србији истакао је и да за импелемтацију ове стратегије постоје ризици, као што су предстојећи парламентарни и председнички избори, ефекат кризе у Европи и спора приватизација јавних предузећа у Србији.

По представљеној стратегији народни посланици дискутовали су са представницима Канцеларије Светске банке о ризицима имплементације стратегије, испуњавању обавеза Србије према овој ореганизацији, пре свега отплаћивању одобрених зајмова, утицају кризе на запосленост у Србији, наставку дијалога о реформи пензионог сектора и проблемима са којима се Србијасуочава у том процесу, питању подршке агробизнису и пољопривредној производњи, завршетку законодавног оквира за пољопривреду, питању уређења земљишта у смислу његовог квалитета и наводњавања, доношењу нове Стратегије пољопривреде у Србији која помера циљеве ка преради примарних производа, али и о пројектима које ће финансирати Светска банка, а који су шанса за нова запошљавања у Србији.

На крају, Лу Брефор позвао је народне посланике на презентацију новог меморандума о еконопмској ефикасности, који ће бити представљен следеће недеље у Београду, подсетивши су да сва документа која ова организација донесе јавна.

Округлом столу су испред Одбора за финансије присуствовали заменица председника Одбора за финансије Бранка Љиљак, чланови овог Одбора Јоргованка Табаковић, Игор Бечић и Милан Вучковић, као и чланови Одбора за пољорпивреду Арпад Фремонд и Синиша Стаменковић, као и запослени у стручној Служби Народне скупштине.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31