Четвртак, 1. децембар 2011.

Одржан дводневни семинар под називом „Јавна слушања, смернице за спровођење јавног слушања“

У организацији Народне скупштине Републике Србије, 30. новембра и 1. децембра, у Дому Народне скупштине, одржан је дводневни семинар на тему Јавног слушања и смерница за спровођење јавног слушања, намењен запосленима у Служби Народне скупштине.


Предавачи, службеници Доњег дома британског парламента, Алистер Доерти (Аlistair Doherty) и Пол Силк (Paul Silk), током два дана предавања, упознали су учеснике са вестминстерском праксом организовања јавних слушања, у првом реду истичући да јавно слушање треба да представља фазу која ће омогућити квалитетнији рад Одбора.

У Доњем дому британског парламента постоје две врсте одбора, с једне стране они који се баве законодавством, који се формирају по потреби за сваки појединачни закон, а трају толико колико траје разматрање једног Предлога закона, док су са друге стране надзорни одбори са мандатом од пет година, који су одговорни за рад министарстава, контолишући одређени предмет управо тако што често организују јавна слушања. Предавачи су током излагања нагласили, да су у британском парламенту обавезни да јавном слушању присуствују сви позвани учесници, и да се велики значај придаје, како одабиру теме, тако и њеној детаљној разради, ради што квалитетнијег рада током и након завршетка јавног слушања. Такође су изнете сугестије да би запослени, који се баве организацијом јавних слушања, требало да прођу стручну обуку за овај посао, као и да би сваки председник Одбора, после одржаног јавног слушања из своје ресорне области, требало да сазове седницу Одбора, на којој би био поднет извештај са закључцима са тог јавног слушања.

Сви учесници сложили су се, да је организовањемјавних слушања, запосленима пружена могућност да учествују и стручно подрже одржавање оваквих догађаја, а који су од великог значаја за рад радних тела парламента.

Током семинара, присутни су се интерактивно бавили идентификовањем недостатака јавног слушања, брифингом за чланове одбора, израдом смерница за јавна слушања. Подељени у групе, они су, након завршетка сваке сесије, добијали тему у оквиру које су дискутовали о недостатцима у организацији јавног слушања и начинима да се исти превазиђу, припремали задатке, материјале и информације, држећи се принципа о којима се говорило на претходној сесији.

Oвај семинар за запослене у стручној Служби Народне скупштине, реализован је у сарадњи са Вестминстерском фондацијом за демократију и невладином организацијом “Црта“.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5