27. мај 2021. Обраћање председника Народне скупштине Ивице Дачића

27. мај 2021. Обраћање председника Народне скупштине Ивице Дачића

Четвртак, 27. мај 2021.

Обраћање председника Народне скупштине Ивице Дачића на јавном слушању о променама Устава

Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић, обратио се на Петом јавном слушању „Промене Устава Републике Србије у области правосуђа“, у Дому Народне скупштине.


Обраћање председника достављамо у целости:

Поштовани представници правосудних институција,
Ваше екселенције,

Драго ми је да вас поздравим на нашем Петом јавном слушању посвећеном променама Устава Републике Србије. Захваљујем вам што показујете интересовање за овај процес и надам се да сте спремни да са нама поделите идеје, коментаре и предлоге, јер сврха ове форме јавне дискусије је управо у томе – да заједно дођемо до најбољих решења која ћемо уградити у наш Устав.

Вама је познато да је процедура за измену Устава комплексна и изискује сагласност у, практично, свим гранама власти – законодавној, извршној и судској, а на крају и потврду предложених промена на референдуму. Али не мање важно од институционалне процедуре је и учешће широке јавности у припреми уставних промена, јер само то је гаранција да ћемо доћи до решења која ће бити примерена нашем демократском развоју, као и усклађена са нашим обавезама које проистичу из преговора о чланству у Европској унији.

Желим да вас обавестим да смо у том циљу до сада у Народној скупштини одржали четири рунде јавног слушања, на којима су поред народних посланика учествовали представници правосуђа, адвокатских комора, универзитета, као и цивилног сектора који се бави владавином права. Имали смо веома добре дискусије у веома широком кругу учесника и све то потврђује да смо добро поступили када смо прибегли оваквој форми јавног дијалога, јер ће из свих тих разговора без сумње проистећи добра и корисна решења за посао који је пред нама.

Ми ћемо и после данашње дискусије наставити да разговарамо о уставним променама и у каснијим фазама процедуре измене Устава. С обзиром да су данас међу нама и представници Европске уније, Савета Европе, ОЕБС, као и представници амбасада више држава, замолио бих да крајње отворено и конкретно чујемо све сугестије, па и искуства из сличних процедура у другим државама, јер отворени смо за све предлоге који могу да допринесу да наш уставни оквир буде савременији и правичнији.

Подсећам вас да ћемо овде, у Народној скупштини, 8. јуна имати пленарну седницу посвећену управо уставним променама и народни посланици ће се изјаснити о предлогу нашег Одбора за уставна питања и законодавство о измени Устава. Након тога, овај Одбор ће утврдити конкретан текст измена устава, односно амандмана, о којем ће се Народна скупштина у пленуму поново изјаснити. Након тога биће спроведен референдум на којем ће грађани дати коначну реч о овим предлозима. Као што сам на прошлом јавном слушању рекао, потребно је у међувремену донети и нови закон о референдуму који је требало да буде донет, иначе, до краја 2008. године.

Такође вас подсећам да су предмет нашег рада оне одредбе Устава које се тичу правосуђа, односно начина избора носилаца правосудних функција и да о осталим уставним одредбама неће бити речи. Сматрамо да је реч о изузетно важном делу Устава Републике Србије и да смо у дужем периоду, као држава, показали спремност да ускладимо ова решења и са европским стандардима, али пре свега са потребом нашег друштва да има још демократскији правосудни систем и још бољу правну заштиту свих наших грађана пред законом.

С тим у вези, уверен сам да ће и данашња дискусија бити важан корак у том правцу, а Народна скупштина и ја као њен председник, бићемо потпуно отворени за све ваше иницијативе, било да оне дођу данас или у некој каснијој фази процеса измене Устава.
Оно што се јавља као парадокс је то да се Народна скупштина највише залаже за промену Устава, а да они којих се то тиче, односно судије и тужиоци, они не изражавају велику подршку. Парадокс је да се многе политичке странке које говоре о томе да су проевропске политичке странке, такође противе промени Устава. Зато је моје питање упућено вама из дипломатског кора, да ли је ово што радимо у складу, између осталог, са вашим препорукама? Ово није домен политичке борбе, ово је домен приче о независности правосуђа. То говорим јер не бих волео да се ова прича претвори у однос власти и опозиције , странака једне или друге орјентације, а да се ово што радимо на крају доживљава критике и ако се то ради на вашу препоруку, зато би било значајно да се чује и ваш став.

Желим вам успешан рад и још једном захваљујем се што сте се одазвали нашем позиву,

Хвала!


Видео (1)

Четвртак, 27. мај 2021. | обраћање председника Народне скупштине Ивице Дачића на јавном слушању: Промене Устава Републике Србије у области правосуђа 27.05.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5