10. мај 2013. Председник Народне скупштине мр Небојша Стефановић (фото ТАНЈУГ)

10. мај 2013. Председник Народне скупштине мр Небојша Стефановић (фото ТАНЈУГ)

Петак, 10. мај 2013.

Обраћање председника Народне скупштине на састанку потпредседника парламената земаља потписница Дејтонског споразума

Ваше Екслеленције,
уважене колеге из Црне Горе и Босне и Херцеговине,
даме и господо,
поштовани пријатељи,


Окупили смо се данас овде, у Дому Народне скупштине, да проучимо на који начин би балканске земље могле да достигну ниво међусобних односа какви постоје између Шведске, Норвешке, Данске и Финске, нордијских земаља, чија историја је, попут наше, како се то колоквијално каже, богата бурним догађајима, који на први поглед никако не дају повода да се помисли да би између тих земаља могла да постоји блиска сарадња коју ми данас, с правом, зовемо успешним, нордијским моделом.
Очигледна је потреба да земље Западног Балкана треба да искористе искуство скандинавских земаља, да реше међусобне проблеме и издигну своје односе и сарадњу на највиши ниво.
Даме и господо, поштовани пријатељи,
Актуелни проблеми пре свега у економији, али и другим областима, говоре да нас не спајају само заједничка прошлост и слични обрасци понашања, већ и заједнички интерес да се са оним што нас све погађа, заједнички тражимо решења.
Наша билатерална и мултилатерална сарадња, пре свега она парламентарна, показала је онима који су имали довољно храбрости да виде, како би договор око минимума заједничког интереса омогућио да се наш глас много гласније чује и више уважава.
Да бисмо тако нешто и постигли потребно је да се отргнемо прошлости у коју нас, када то сами не чинимо, често враћају други чији је интерес да и даље наш регион свет обилази у широком луку и политички и економски.
Зато су можда за све нас пример сарадње су управо нордијске земље чији су односи показатељ да је могуће сарађивати на готово свим нивоима и изграђивати најбоље међусобне односе.
Слично Балкану, нордијске земље некада су имале своје конфликте, међусобне ратове, некада су биле у разним облицима државних заједница.
Нордијски модел пре свега прихвата да је кључни услов за сарадњу поштовање различитости. Та сарадња омогућавала је и омогућава низ предности нордијског региона у односу на друге делове Европе.
Најважнија ствар у прихватању тог модела јесте управо то да мора да постоји политичка воља за блиском сарадњом. Сарадња међу нордијским земљама је довољно јака без обзира што нису све земље чланице Европске уније, нити све земље као валуту имају евро, нити су све земље чланице НАТО алијансе. Међутим, њихова сарадња омогућава низ предности нордијског региона у односу на друге делове Европе.
Регионална сарадња омогућава овим земљама да уклоне баријере за трговину, а то значи да имају и јачи регион из којег могу да иду према свету са својим производима и услугама али и са значајном великим сопственим тржиштем.
Поред тога у нордијском регион постоји слободан проток роба што омогућава заједнички маркетинг. Такође, постоји веома блиска сарадња у међународним форумима као и дипломатска сарадња која јача углед и утицај нордијских земаља.
Даме и господо, поштовани пријатељи,
Јасно је да у нашем региону постоји низ сличности као што су заједничка историја, заједничка култура и слични језици. Међутим, једнако је јасно да је потребна политичка воља која би могла почети заједничком изјавом или декларацијом о намерама о томе ка чему земље региона стреме.
Такође је јасно да су грађани земаља Западног Балкана већ успешно превазишли неке од подела али да политика то до сада није успела. Дакле, уколико се ради о визији, свакако ћемо се сложити да она постоји, али ћемо се вероватно такође сложити да је још увек сасвим неизвесно колико ће још потрајати политички опортунизам и инерција према којој ће увек у моментима политичке неизвесности бити оних који ће, као у римском Сенату, своја излагања завршавати речима – “И сматрам да би Картагину требало спалити”.
Коначно, али не и најмање важно, треба овде јавно констатовати да све више сазрева свест о потреби сарадње у региону. Такође ми се чини да сви подједнако осећамо да се у овом тренутку налазимо на раскрсници. Игманска иницијатива представља један од могућих путоказа како и куда даље. Решавање проблема обичних људи створиће неку врсту критичне масе која ће подстакнути политику и политичаре у региону да промене своју реторику и циљеве, јер овде се ради о практичним питањима и циљевима, који одређују судбину људи.
Народна скупштина Републике Србије не заборавља чињеницу да представља народ и да је народ својом вољом изабрао, те да зато треба да ради за добробит народа. Подршка овом пројекту Игманске иницијативе зато је, према нашем виђењу, важна, да се можда управо кроз Нордијски модел започне процес сарадње који ће свима нама користити.
Хвала Вам!



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5