7. мај 2013. Председник Народне скупштине мр Небојша Стефановић на свечаној седници Ромске интерпарламентарне организације (фото ТАНЈУГ)

7. мај 2013. Председник Народне скупштине мр Небојша Стефановић на свечаној седници Ромске интерпарламентарне организације (фото ТАНЈУГ)

Уторак, 7. мај 2013.

Обраћање председника Народне скупштине на свечаној седници Ромске интерпарламентарне организације

Поштовани господине Председниче, ваше Екселенције, даме и господо посланици, чланови Ромске Интер – парламентарне организације, Представници Владе и представници Цивилног Друштва.


У протеклом периоду постигнути су значајни разултати у процесу интеграције Рома, али то је још увек значајан проблем и изазов са којим се сусрећемо у Републици Србији, у региону и у Европи.
Сведоци смо озбиљних разликa у резултатима који су постигнути у овој области у односу на средства и ресурсе који су ангажовани за решавање питања интеграције Рома у прошлости.
По конституисању новог сазива парламента Републике Србије изузетан значај посвећен је парламентарној контроли процеса интеграције Рома, организовано је 7 консултативних састанака којима су присуствовали поред представника Скупштине Републике Србије, представници Владе Републике Србије и Владе АП Војводине, као и преко 40 невладиних организација. У том смислу треба истаћи и изузетно велику активност надлежних одбора Скупштине Републике Србије, који су доследно анализирали питање положаја Рома у оквиру питања од значаја за ромску заједницу.
Присуство и помоћ међународних организација ОЕБС-а, Савета Европе, Европске Комисије, односно мисије ЕУ у Београду дали су значајан допринос успешном организовању Скупштине Републике Србије у процесу сарадње са цивилним друштвом.
Посебно је на тим јавним слушањима и састанцима истакнуто да је :
- Неопходно ускладити Акционе планове у оквиру декаде Рома са постојећим стањем и тиме их учинити спроводивим у тренутним околностима.
- Нарочито се мора радити на успостављању праћења реализације процеса интеграције Рома. Скупштина Републике Србије треба да настави са Парламентарном контролом у овој области.
- У законодавној активности Скупштине Републике Србије која подразумева и усвајање Закона о Буџету добро је што су отворене могућности да посланици и посланичке групе, односно организације цивилног сектора дају свој допринос стварању најбољег могућег законодавног оквира у земљи.
- Различите активности и отвореност Народне скупштине требало би да омогуће да,заједно са осталим грађанима и Роми прихвате парламент као институцију која ће им омогућити боље и директније заступање интереса.
Скупштина Републике Србије као највиши законодавни орган доносећи законе који су усклађени са прописима Европске уније на јасан начин истиче опредељеност нашег друштва да у што краћем року добије датум за отпочињање преговора о придруживању Европској унији. На нашем путу ка Европским стадардима изузетна пажња поклања се унапређењу положаја свих рањивих категорија, а Ромска заједница нажалост јесте један од најрањивијих слојева и то без обзира да ли то посматрамо кроз социјалну, економску или политичку призму.
Ради тога, у мандату новог сазива, донет је низ закона који су посебно значајни за побољшање положаја маргиналних група, а у том смислу и за спровођење Стратегије о интеграцији и давање нових овлашћења Ромима.
- Измењен је закон о ванпарничном поступку којим се ствара могућност за ефикасно решавање питања правне видљивости Рома без личних докумената
- Законом о легализацији створена је могућност да велики број ромских породица учини важне кораке у правцу легализације своје имовине
- Законом о буџету за 2013. опредељена су додатна средства за финансирање најразличитијих активности у области интеграције Рома а посебно су издвојена средства за успостављање Високошколске установе за образовање Рома као Европског пројекта и средства за успостављање новог модела одрживе инклузије Рома у оквиру Министарства за урбанизам.
- Законом о миграцијама јасно је дефинисана обавеза свих државних органа за решавање питања интерно расељених лица.
- У кривичном закону предвиђена је као отежавајућа околност - злочин из мржње.
Међутим свесни смо да само доношење закона није довољно да се стање промени. На том пољу значајна је и улога невладиних организација које би требало да дају свој допринос у стварању адекватног амбијента за имплементацију донетих закона.
Такође је значајна улога парламента Републике Србије у институционалном решавању питања Рома на међународном нивоу. Иницирајући овакве активности у Србији смо препознали могућности Рома као потенцијалног фактора стабилности, што свакако даје нове квалитете у приступу интеграције Рома у друштвено политички живот.
Због тога и ова нова Интерпарламентарна ромска организација има велики значај.
У Републици Србији готово да не постоји општина у којој не живе и Роми. Висок степен сиромаштва припадника ове националне заједнице као и нижи образовни ниво у односу на свеукупно становништво ствара посебан проблем за све државне органе да се и поред постигнутих видних резултата интензивније ухвате у коштац са решавањем ових питања. Наравно да морамо да ангажујемо квалитетније ресурсе што подразумева како материјална средства тако и људске капацитете.
Сами Роми морају да преузму одговорност заједно са свим грађанима Србије како за свој положај тако и за Европску будућност друштва у целини. У условима када земља доноси тешке одлуке од великог је значаја заједништво које Роми као грађани Србије деле са свима другима.
Желим вам пуно успеха у раду.
ХВАЛА



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5