18. новембар 2022. Потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач

18. новембар 2022. Потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач

Петак, 18. новембар 2022.

Обраћање Елвире Ковач на семинару неформалног секретаријата Зелене посланичке групе

Потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач обратила се данас на отварању семинара у организацији неформалног секретаријата Зелене посланичке групе, Мисије ОЕБС у Србији и Народне скупштине, на коме се успоставио заједнички рад Зелене посланичке групе и XIII сазива Народне скупштине Републике Србије.


Обраћање потпредседнице Народне скупштине Елвире Ковач преносимо вам у целости:
Уважене колеге народни посланици, Ваша екселенцијо, даме и господо,
Ово је пети сазив НСРС у којем се, почев од 2009. године, формира Зелена посланичка група као неформална парламентарна коалиција, у чијем раду је у претходних 13 година учествовало преко 80 народних посланика, а која се залаже, не само да се политике заштите животне средине и одрживог развоја нађу у фокусу скупштинских расправа већ да се сваки законски пропис анализира из перспективе права на здраву животну средину - као људског права.

Питања заштите животне средине и одрживог развоја су истовремено и питања економског и друштвеног развоја, и незапослености, повећања броја становника, недостатка хране и воде, исцрпљивања извора сировина и енергије. Штавише, то је питање међугенерацијске солидарности, јер је на нама одговорност да будућим генерацијама у наслеђе оставимо здрав ваздух, воду и земљиште, једном речју очувану животну средину.

Европска комисија је у Извештају о Србији од 12. октобра ове године оценила да је у Кластеру 4 „Зелена агенда и одржива повезаност” у целини постигнут ограничен напредак, али да у делу који се тиче усклађивања нашег законодавства са законима ЕУ о еколошкој одговорности и кривичним делима из те области, није забележен напредак.

Не можемо оповргнути критике Европске комисије: наиме, иако је Србија у Кривични законик транспоновала већину одредби Директиве 2008/99/ЕЦ, и иако се у 24-тој глави Законика у 18 чланова (чл. 260-277.) утврђују кривична дела у овој области, и иако најмање 7 секторских закона прописује још 10 кривичних дела еколошког криминала, подаци кажу да је од почетка ове године поднето укупно 442 кривичне пријаве за 451 кривично дело против животне средине, а од тога је 428 из области биодиверзитета.

На жалост, није само Србија лош пример, Еуропол процењује да еколошки криминал сваке године доноси између 110 и 280 милијарди долара профита, што га сврстава на треће место у гранама криминала, одмах после наркотика и пиратских производа.
На жалост, иако се пре пар година разговарало о нацрту, нисмо стигли до усвајања закона о одговорности за штету према животној средини, да загађивач плаћа не само казну него и санацију последица угрожене животне средине.

Уважени чланови и чланице Зелене посланичке групе, сигурна сам да ће Зелена посланичка група у Тринаестом сазиву НСРС промовисати дијалог и толеранцију јер не можемо говорити о зеленим политикама без зеленог дијалога, и да ће се кроз зелену агенду повезати зелене посланичке групе парламената Западног Балкана, јер проблем заштите животне средине не познаје границе.

То су реални и достижни циљеви, јер ако човек икада нестане са лица земље захваљујући средствима које је сам произвео, неће се моћи дати једноставан одговор на питање – да ли је пао или је гурнут, навела је потпредседница Народне скупштине у свом обраћању.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5