Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

Среда, 17. октобар 2007.
Обележен Светски дан борбе против сиромаштва
Народна скупштина Републике Србије обележила је 17. октобар, Светски дан борбе против сиромаштва организовањем Округлог стола под називом „Млади и сиромаштво“.
Народна скупштина Републике Србије обележила је 17. октобар, Светски дан борбе против сиромаштва организовањем Округлог стола под називом „Млади и сиромаштво“. Домаћин скупа био је Одбор за рад, борачка и социјална питања, који у сарадњи са Уједињеним нацијама, већ четири године обележава овај дан.
Народним посланицима, представницима Министарства за омладину и спорт, Сталне конференције градова и општина и представницима преко 40 невладиних организација које се баве питањима младих, у својству домаћина обратио се Мехо Омеровић, председник Одбора за рад, борачка и социјална питања. Он је истакао да је данашњи дан у Србији посвећен питању сиромаштва младих, са циљем д се оно смањи и искорени.Тим пре, што у свету једна петина ове популације живи са мање од једног долара дневно, а у Србији половину укупног броја незапослених чине млади.
Учесницима округлог стола обратили су се и Ленс Кларк, стални координатор УН у Србији, Снежана Самарџић-Марковић, министар за омладину и спорт у Влади Републике Србије, Јудита Рајхенберг, директор УНИЦЕФ-а за Србију и Хрватску и Тинде Ковач-Церовић, саветник потпредседника Владе Србије за образовање и социјална питања. Глумац Михајло Лађевић прочитао је заједничку поруку светске акције „Устанимо, проговоримо против сиромаштва и неједнакости“, која се чита широм света поводом обележавања Светског дана борбе против сиромаштва.
Учесници округлог стола посебно су истакли највеће проблеме са којима се данас сусрећу млади у Србији. Према подацима УНИЦЕФ-а, око 300 хиљада деце и младих у Србији живи у сиромаштву. Економски развој је важан, али не и довољан, јер само ако је праћен мерама за смањење сиромаштва може дати конкретне резултате, речено је у расправи.
Министарство за омладину и спорт, у циљу развоја политике младих, припрема Националну стратегију за младе која обухвата питања запошљавања, неформалног образовања, здравља, безбедности, квалитетног слободног времена, заштите права, социјалне заштите и друга питања која ће омогућити боље и квалитетније предулсове за развој младих у Србији.
Учесници скупа сложили су се да се само заједничким радом владиног и невладиног сектора, привредних чинилаца, међународних организација, медија и уз укључивање младих у конкретно решавање проблема, могу обезбедити мере које ће смањити сиромаштво младих у читавом свету. Млади у Србији, од којих се очекује да буду носиоци транзиције, расли су у периоду највећих криза у друштву и зато се данас, највећа пажња мора посветити њима и њиховим проблемима како би им се омогућило да заиста остваре своју улогу ноцилаца промена у земљи, закључили су учесници Округлог стола.