31. мај 2018. Чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду са председником Парламента Републике Гвинеје Бисао

31. мај 2018. Чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду са председником Парламента Републике Гвинеје Бисао

Четвртак, 31. мај 2018.

Нови импулс у односима Републике Србије и Гвинеје Бисао

Чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду одржали су састанак са председником Парламента Републике Гвинеје Бисао Сиприаном Касамом, који борави у званичној посети Републици Србији, а главне теме разговора била су привредна сарадња, размена студената у домену привреде и међусобне посете парламентараца.


Председник Одбора Маријан Ристичевић на почетку састанка изразио је задовољство за прилику за разговор са председником Парламента Гвинеје Бисао, и додао да је убеђен да ће у веома кратком року доћи до плодоносне сарадње која ће бити од користи за обе земље. Председник Одбора навео је и да Србија располаже са пет милиона хектара земље, од којих је четири обрадиво, и додао да Србија у области науке у овом пољу има врсне стручњаке.

Касама је изразио задовљство, због успостављања поновне сарадње са Србијом, која потиче из периода када се Гвинеја Бисао борила за независност и имала пуну подршку у Покрету несврстаних. Председник Парламента Гвинеје Бисао, истакао је да је у посети имао прилике да разговара са државним функционерима и да обиђе пољопривредна предузећа која би имала успех на тржишту у Гвинеји Бисао. Како је рекао, њиховој земљи је потребна механизација на овом пољу, али и стручњаци који би помогли да се пољопривреда унапреди. Додао је да је њихова земља трећа на свету у извозу индијског ораха, али да је на њихову штету велики увозник житарица. Истакао је да земља обилује и природним ресурсима попут нафте, фосфата и драгог камења, али да се ова природна богатства недовољно експлоатишу.

На састанку је било речи и о сточарству, где је речено да би од изузетног значаја за Гвинеју Бисао била размена студената, али и узајамне посете парламентараца, како би дошло до договора и даље сарадње из области коју покрива економија.

Проф. др Миладин Шеварлић, упознао је делегацију са податком да је Србија по извозу кукуруза на осмом месту на свету, а у погледу приноса пшенице по хектару на високом другом месту, као и да ове културе нису генетски модификоване. Милија Милетић је говорио и о успесима на пољу говедарства, овчарства и пчеларства у Србији и истакао да и на том пољу има простора за сарадњу двеју земаља.

Касама је још једном искористио прилику да понови да Гвинеја Бисао поштује територијалну целовитост Србије, односно њен територијални интегритет и суверенитет и да Србија од Гвинеје Бисао може да очекује потпуну подршку у међународним организацијама. Чланови Одбора су се захвалили на подршци и на чврстом ставу по том питању.

За крај састанка, Ристичевић је истакао да ће са стране Србије бити учињено све да се парламентарци и стручњаци из области привреде упознају са њиховим радом и да је на Гвинеји Бисао да одлучи шта је за њих примењиво, а Касама је додао да је посета била само први корак ка сигурно успешној сарадњи.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5