Понедељак, 7. мај 2007. - Уторак, 15. мај 2007.

Наставак Прве седнице Народне скупштине Републике Србије

Прва (конститутивна) седница Народне скупштине, која је почела 14. фебруара 2007. године, настављена је 7. маја 2007. године у 13 часова у великој сали Дома Народне скупштине Републике Србије.



Прва (конститутивна) седница Народне скупштине, која је почела 14. фебруара 2007. године, настављена је 7. маја 2007. године у 13 часова у великој сали Дома Народне скупштине Републике Србије.

Седници је председавала најстарија народна посланица Борка Вучић. Констатујући да постоји кворум за рад Народне скупштине, обавестила је народне посланике да је у Народној скупштини Републике Србије конституисана Посланичка група Војвођански посланици - ЛСВ, СВМ и да је за председника одређен народни посланик Ненад Чанак, а за његовог заменика народни посланик Ласло Варга. Такође је обавестила да је Посланичка група Савез војвођанских Мађара - Листа за Санџак променила назив, тако да је нови назив Посланичка група мањина - Савез војвођанских Мађара - Листа за Санџак - Унија Рома Србије - Коалиција Албанаца Прешевске долине.

Пре преласка на трећу тачку дневног реда, утврђеног 14. фебруара - Избор председника Народне скупштине Републике Србије, народни посланици су у расправи о наставку седнице изнели различите ставове о томе да ли је повређен Пословник, да ли конститутивна седница Народне скупштине треба да буде настављена расправом о извештају преговарачког тима за Косово или да се одмах пређе на избор председника Народне скупштине.

Након тога, у наставку седнице, обављена је расправа о избору председника Народне скупштине. Образложење предлога да се за председника Народне скупштине изабере народна посланица Милена Милошевић дао је председник Посланичке групе Демократске странке Душан Петровић. Предлог да се за председника Народне скупштине изабере народни посланик Томислав Николић дао је заменик председника Посланичке групе Српске радикалне странке Александар Вучић.

Расправа о предложеним кандидатима ДС И СРС за председника Народне скупштине већим делом била је посвећена неуспеху преговора о формирању нове владе и међусобним оптужбама и у њој је учествовало преко 50 народних посланика.

Избор председника Народне скупштине Републике Србије

Трећег дана рада (8.мај), Народна скупштина Републике Србије је приступила избору председника Народне скупштине. Утврђена је листа са два кандидата за председника Народне скупштине: Милена Милошевић, коју је предложила група од 64 народна посланика и Томислав Николић кога је предложила група од 81 народног посланика.

Јавним гласањем, прозивком, за председника Народне скупштине изабран је Томислав Николић, који је након тога преузео руковођење седницом. Томислав Николић добио је 142 гласа, а Милена Милошевић 99 гласова народних посланика, који су приступили гласању.

Новоизабрани председник Народне скупштине Томислав Николић обавестио је народне посланике да ће се Прва седница наставити у уторак, 8. маја, у 14 часова и позвао председнике посланичких група на консултације у 12 часова.

Избор потпредседника Народне скупштине

У наставку рада Прве (конститутивне) седнице, 8. маја, председник Народне скупштине Томислав Николић обавестио је народне посланике о обављеним консултацијама са представницима посланичких група о наставку конститутивне седнице. Посланичке групе СРС, ДСС-НС и СПС изјавиле су да желе да учествују у предлагању и избору потпредседника Народне скупштине и чланова скупштинских одбора и да учествују у даљем раду Народне скупштине. Посланичке групе ДС и ЛДП су изјавиле да не желе да кандидују своје посланике за потпредседнике Народне скупштине или чланове одбора, али да ће учествовати у раду седница Народне скупштине. Остале посланичке групе одбиле су да предложе своје кандидате за скупштинске функције и изјавиле да до даљњег неће ни улазити у салу Народне скупштине.

Пре преласка на разматрањe четврте тачке дневног реда- Избор потпредседника Народне скупштине, Народна скупштина се, поводом захтева једног броја народних посланика, већином гласова изјаснила да није било повреда Пословника Народне скупштине у претходном дану рада Народне скупштине.

На почетку претреса о предлогу за утврђивање броја потпредседника Народне скупштине и о предлозима кандидата за потпредседнике Народне скупштине за реч су се јавили представници посланичких група које су предложилe кандидате за потпредседнике Народне скупштине, народни посланици Александар Вучић, Милош Алигрудић и Ивица Дачић. Они су образложили предлоге да народни посланик Наташа Јовановић из Посланичке групе Српске радикалне странке, народни посланик Милутин Мркоњић из Посланичке групе Социјалистичке партије Србије и народни посланик Радојко Обрадовић из Посланичке групе Демократске странке Србије буду изабрани за потпредседнике Народне скупштине.

До краја радног дана Народна скупштина је водила начелни претрес о предлозима за избор потпредседника Народне скупштине.

Четвртог дана рада (9. мај) Народна скупштина је после целодневне расправе усвојила Предлог одлуке да Народна скупштина у овом сазиву има шест потпредседника Народне скупштине.

У наставку рада Народна скупштина је утврдила листу кандидата за потпредседнике Народне скупштине по азбучном реду презимена кандидата, и то Наташа Јовановић, члан Српске радикалне странке, Милутин Мркоњић, члан Социјалистичке партије Србије и Радојко Обрадовић, члан Демократске странке Србије.

Народна скупштина је већином гласова усвојила предложене предлоге и за потпредседнике Народне скупштине изабрала народне посланике Наташу Јовановић, Милутина Мркоњића и Радојка Обрадовића јавним гласањем, дизањем руку, изјашњавањем народних посланика за сваког кандидата појединачно.

Народна скупштина је, после обављеног јединственог претреса, усвојила Предлог одлуке о избору чланова одбора Народне скупштине Републике Србије.

Народна скупштина је за секретара Народне скупштине именовала Марка Даниловића, досадашњег секретара Народне скупштине.

Разрешење и избор председника Народне скупштине

На почетку петог дана рада (12. мај), Народна скупштина је на предлог Административног одбора, констатовала да је престао мандат, пре истека времена на које су изабрани, народним посланицима Видоју Петровићу и Драгом Дамњановићу, изабраним са Изборне листе Г17 Плус –Млађан Динкић, даном подношења оставки.

Група од 128 народних посланика посланичких група Демократска странка, Демократска странка Србије-Нова Србија-др Војислав Коштуница и Г17 Плус, предложила је да се по хитном поступку у дневни ред ове седнице уврсти Предлог да се разреши дужности председник Народне скупштине Републике Србије, народни посланик Томислав Николић, као и да се ова тачка разматра пре разматрања Предлога закона о министарствима.

Народна скупштина je већином од 146 гласова усвојила Предлог да се разреши дужности председник Народне скупштине Републике Србије народни посланик Томислав Николић.

Народни посланик Душан Петровић, председник Посланичке групе Демократска странка предложио је да се обједини претрес и у заједничкој јединственој расправи разматра предлог Посланичке групе Демократске странке да се за председника Народне скупштине изабере народни посланик др Оливер Дулић. Пошто није постигнута сагласност да се води заједнички претрес, народни посланик Душан Петровић је повукао овај предлог.

Пре почетка претреса о Предлогу да се разреши дужности председник Народне скупштине Републике Србије, председавање седницом преузео је најстарији потпредседник Народне скупштине, народни посланик Милутин Мркоњић.

Образлажући овај предлог, представник предлагача Милош Алигрудић је обавестио народне посланике да су политичке странке, чији су посланици потписници Предлога за разрешење, постигле политички споразум о формирању скупштинске већине, као и договор о формирању Владе и избору председника Народне скупштине.

Народна скупштина је водила расправу до раних јутарњих часова, 13. маја.

У наставку конститутивне седнице Народне скупштине Републике Србије, шестог дана рада (13. мај), најпре су потврђени мандати народним посланицима Александру Лазаревићу и Мирослави Пејици, са Изборне листе Г17 плус- Млађан Динкић.То је учињено на основу Извештаја Републичке изборне комисије о избору народних посланика ради попуне упражњених посланичких места у Народној скупштини. Након тога је Административни одбор утврдио да су се стекли услови за потврђивање њихових мандата и предложио Народној скупштини да, сходно чл.27. став 5. Закона о избору народних посланика, потврди мандате народним посланицима, што је и учињено.

Затим је до краја радног дана вођен претрес о Предлогу да се разреши дужности председник Народне скупштине Републике Србије Томислав Николић.

Након окончане расправе о овом предлогу, председник Народне скупштине Томислав Николић поднео је оставку на ту функцију.

Предлог закона о министарствима

Седмог дана рада (14. мај), Народна скупштина је обавила начелни претрес о Предлогу закона о министарствима, који је предложила Група од 128 народних посланика.

Осмог дана рада (15.мај), Народна скупштина наставила је конститутивну седницу расправом у појединостима о Предлогу закона о министарствима.

Пошто је закључила претрес у начелу и појединостима Народна скупштина је већином од 133 гласа усвојила у целини Предлог закона о министарствима.

Избор Владе

Кандидат за председника Владе Републике Србије др Војислав Коштуница, председник Демократске странке Србије и досадашњи председник Владе изнео је свој програм и предложио састав Владе Републике Србије.

Војислав Коштуница предложио је Божидара Ђелића за потпредседника Владе, задуженог за европске интеграције, Вука Јеремића за министра спољних послова, Драгана Јочића за министра унутрашњих послова, Драгана Шутановца за министра одбране, Мирка Цветковића за министра финансија, Душана Петровића за министра правде, Милана Марковића за министра за државну управу и локалну самоуправу, Слободана Милосављевића за министра пољопривреде, шумарства и водопривреде, Млађана Динкића за министра економије и регионалног развоја, Александра Поповића за министра рударства и енергетике, Велимира Илића за министра за инфраструктуру, Александру Смиљанић за министра за телекомуникације и информатичко друштво, Предрага Бубала за министра трговине и услуга, Расима Љајића за министра рада и социјалне политике, Ану Пешикан за министра науке, Сашу Драгина за министра заштите животне средине, Зорана Лончара за министра просвете, Снежану Самарџић Марковићза министра за омладину и спорт, Војислава Брајовића за министра културе, Томицу Милосављевића за министра здравља, Радомира Наумова за министра вера, Милицу Чубрило за министра дијаспоре, Драгана Ђиласа за министра без портфеља, задуженог за Национални инвестициони план и Слободана Самарџића за министра за Косово и Метохију.

Народна скупштина је у наставку рада обавила претрес о програму кандидата за председника Владе и њеном саставу.

Одмах по завршетку претреса Народна скупштина је већином од 133 гласа изабрала Владу Републике Србије.

Потпредседник Народне скупштине који је председавао седницом Радојко Обрадовић обавестио је Народну скупштину да су народни посланици Драган Шутановац, Божидар Ђелић, Милан Марковић, Млађан Динкић и Душан Петровић поднели оставке на места народних посланика због уставне неспојивости функција чланова владе и народних посланика.

Председник, потпредседник и министри положили су заклетву читањем текста утврђеног законом и потписали текст заклетве.

Пошто је Народна скупштина обавила разматрање свих тачака дневног реда и одлучивање о њима, председавајући седницом потпредседник Милутин Мркоњић је закључио Прву седницу Народне скупштине Републике Србије.





Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
среда, 24. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја