29. септембар 2014. Народни посланик Дејан Раденковић на Конференцији под окриљем председавања Италије ЕУ

29. септембар 2014. Народни посланик Дејан Раденковић на Конференцији под окриљем председавања Италије ЕУ

Среда, 1. октобар 2014.

Народни посланик Дејан Раденковић учествовао на Конференцији у оквиру италијанског председавања ЕУ

У оквиру Парламентарне димензије италијанског председавања Европском унијом, 29. и 30. септембра 2014. године у Риму је одржана Интерпарламенатрна конференција у складу са чланом 13 Уговора о стабилности, координацији и управљању у економској и монетарној унији, на којој су учествовали председници и чланови одбора за финансије и буџет парламената држава чланица Европске уније, као и председници и чланови одбора за финансије и буџет парламената држава кандидата за чланство у ЕУ, у својству посматрача.


У раду Конференције учествовао је народни посланик, члан Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Дејан Раденковић.

У оквиру четири тематски подељене сесије било је речи о даљој будућности Економско монетарне уније, поновном покретању инвестиција и смањењу неједнакости, економским и фискалним инструментима управљања, формирању банкарске уније, финансирању реалне економије, координацији пореске политике ЕУ као и дигиталној економији.

Конференцију је отворила председница Доњег дома Парламената Италије Лаура Болдрини која је представила приоритете италијанског председавања у оквиру којих посебно место заузима економски раст и смањење незапослености. Након тога је уследила дискусија присутних учесника о иницијативама које је потребно преузети како би се смањио терет јавног дуга земаља ЕУ, подстицање инвестиција у јавном и приватном сектору, формирање јединственог тржишта у оквиру енергетике, транспорта и информационих технологија, као и бољој координацији финансијског и банкарског система. Учесници Конференције су се сложили да се заједнички мора радити на превазилажењу кризе евро-зоне, подстицању микрокредитирања као и успостављању заједничке регулативе у овој области.

На Конференцији су говорили и Пјер Карло Падоан, италијански министар за привреду и финансије, Жан Пизани Фери, комесар Генералног директората за политику планирања, Роберто Гултери, председник ЕКОН одбора у Европском парламенту, Игнацио Виско, гувернер Централне банке Италије, Дарио Сканапеко, потпредседник Европске инвестиционе банке, Ринтаро Тамаки, заменик генералног секретара ОЕЦД и Хосук Ли Макиама, директор Европског центра за међународну политичку економији.

Делегација Народне скупштине је активно учествовала у разговорима са учесницима Конференције о проблемима са којима се суочава ЕМУ, и да ли се та криза и на који начин може одразити на приступање Србији ЕУ и какве импликације може имати на очекивано отварање преговарачког Поглавља 32. које се односи на контролу јавних финансија.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5