Понедељак, 14. септембар 2009.

Народна скупштина обележава Дан демократије

Народна скупштина Републике Србије обележава Дан демократије, 15. септембар, објављивањем поруке посвећене демократији на веб сајту Народне скупштине Републике Србије.



Народна скупштина Републике Србије обележава Дан демократије, 15. септембар, објављивањем поруке посвећене демократији на веб сајту Народне скупштине Републике Србије.

ДЕМОКРАТИЈА

Данас нам изгледа да се историја после дугог лутања и опасних експеримената, одлучила за демократију као дуготрајни и универзални облик политичког уређења. Уједињене нације, које окупљају скоро све државе света, може се рећи целокупно човечанство, одредиле су дан за прославу демократије.

Али демократска свечаност не значи славље након успешно завршеног посла. Демократија није завршни облик политичког живота, већ је сталним обнављањем новим генерацијама живи процес, као трагање за све бољим и достојним животом. Демократија омогућује ширење слободе на све до сада маргинализоване групе, на уважавање посебних потреба људи и свих видова различитости. Сузбијањем дискриминације и нетолеранције демократија проширује хоризонте слободе.

Иако највећи број људи у свету данас види демократију као политичку слободу грађана: да говоре, да критикују и да се удружују; да су пред законом једнаки, да слободно бирају своје представнике у власти, да слободно изграђују своју личност, демократија је данас више од тога.

Она је развојни процес,који подразумева стално напредовање и ширење слободе, сталне иновације у саобраћају грађана једних са другима и са институцијама, она подразумева партиципацију грађана у доношењу одлука које их се непосредно тичу, проналажење облика сарадње различитих сегмената друшзва, развој социјлног и политичког дијалога.

Демократија је поредак који обезбеђује једнакост и достојанство грађана, којима је поверен суверенитет, као извор најважнијих одлука које се тичу општег добра. Људска и грађанска права стандардизована су и тичу се не само политичких већ и економских и културних права свих грађана.

Данашња Србија је слободна, демократска, секуларна република, са институцијама, законима и полиитичком праксом који су стандардизовани у Уједињеним нацијама, Савету Европе и другим међународним организацијама. Она је данад пуноправни члан свих општих демократских међународних организација и своје законодавство стално прилагођава међународним стандардима. Србија је држава свих грађана, различитих националности и различитих културних идентитета и њена демократичност огледа се и у настојању да то богатство различитости унапређује развојем толеранције и равноправности.

Узимајући у обзир дуго историјско искуство света са демократијом, наша је демократија млада и недовољно развијена и поребни су јој пријатељи. Политички фактори морају да искористе народно опредељење за демократију, да развијају демократски дух, да јачају демократске институције, да што више гражана укључују у друштвене реформе, да стварају средину за економски развој и бољи живот, уз друштвену солидарност са најугроженијим, а изнад свега да шире поверење у слободно и праведно друштво.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
петак, 19. април

Цео календар догађаја