18. мај 2017. Међународна радионица „Сарадња европских парламентараца у борби против трговине људима на Западном Балкану“

18. мај 2017. Међународна радионица „Сарадња европских парламентараца у борби против трговине људима на Западном Балкану“

Четвртак, 18. мај 2017.

Међународна радионица „Сарадња европских парламентараца у борби против трговине људима на Западном Балкану“

У Дому Народне скупштине отвoрена је међународна радионица „Сарадња европских парламентараца у борби против трговине људима на Западном Балкану“, у сарадњи са фондацијом „Human Trafficking“ из Велике Британије, а на којој су учествовали посланици парламената Румуније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске, Велике Британије и Србије.


Мехо Омеровић, председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Народне скупштине Републике Србије истакао је да је радионица организована у циљу интерпарламентарне сарадње, како би се искористили заједнички капацитети свих учесника и дао лични допринос у борби против трговине људима. „Борба против трговине људима је глобални проблем, захтева широк и организован одговор који подразумева интерресорну, регионалну и међународну сарадњу“, нагласио је Омеровић.

Њ.Е. Денис Киф (Denis Keefe), амбасадор Велике Британије у Србији, навео је да, када је у питању трговина људима, посланици имају кључну улогу у процесу покретања дебате и упознавања јавности са овим проблемом, јер је то, како је рекао, једини и прави начин за проналажење решења. Киф је навео да као модел за борбу против трговине људима може послужити Закон о модерном ропству који је донет у Великој Британији, и који је умногоме помогао да се препозна, сузбије и најоштрије осуди ова врста криминала.

У уводном обраћању, присутнима се обратио и Антони Стин (Anthony Steen), председник „Human Trafficking Foundation“ који је нагласио да се кроз парламентарне активности на најбољи начин може приступити решавању проблема трговине људима. Он је додао да се успех ове фондације огледа у сарадњи невладиних организација са владиним сектором. У свом обраћању осврнуо се и на чињеницу да државе које тврде да немају проблем са трговином људима и њиховом експлоатацијом, заправо не желе да увиде проблем у вези са тим. Навео је да се пре десет година, када је фондација почела са радом, у Великој Британији тврдило да трговина људима не постоји, док се данас сматра да је број жртава на годишњем нивоу 12 000, а на светском нивоу та бројка достиже 20 милиона.

Након уводних речи на радионици, народни посланици из Румуније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске и Србије, изнели су податке о броју пресуда, полицијској активности, жртвама које су се вратиле и потенцијалним жртвама трговине људима, укључивању невладиних организација и свести шире јавности, као и укључености законодавне и извршне власти у борбу против трговине људима. Учешће у радионици узели су представници Канцеларије Уједињених нација за питање дроге и криминала, као и представници ресорних министарстава, судова и невладиних организација.

Учесници радионице у дискусији су говорили о примерима добре праксе и корацима које је потребно предузети, како би се успоставили слични модели рада у парламентима и парламентарним одборима који се баве овим питањем, унапређењу законских прописа, унапређењу међународне сарадње и важности заједничког деловања региона, а све у циљу сузбијања ове модерне врсте ропства.

Закључци донети на међународној радионици односили су се на успостављање мреже за регион Западног Балкана , односно оснивања интерпарламентарног одбора за борбу против трговине људима земаља Западног Балкана, чији чланови ће бити, поред поменутих земаља и парламентарци Македоније.


Видео (1)

Четвртак, 18. мај 2017. | Међународна радионица „Сарадња европских парламентараца у борби против трговине људима на Западном Балкану“ 18.05.2017.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5