Петак, 9. јул 2004.

Локални избори или 12. или 19 септембра

Председник Народне Скупштине Републике Србије Предраг Марковић одржао је прес конференцију на којој је објавио датум расписивања локалних избора.


Председник Народне Скупштине Републике Србије Предраг Марковић одржао је прес конференцију на којој је објавио датум расписивања локалних избора.

На снази је Закон о локалним изборима усвојен у Народној Скупштини Републике Србије 13. јуна 2002. године. По овом закону одборници се бирају по пропорционалном систему са цензусом од 3% а председници општина и градоначелници по већинском систему. Избори морају да буду расписани најмање 30 а највише 60 дана пре одржавања.

Претходни општи локални избори одржани су 24. септембра 2000. год. Од. доношења актуелног Закона о локалним изборима, по њему су одржани избори у 14 општина. Председник Скупштине ће, сходно закону, расписати локалне изборе за одборнике, председнике општина и градоначелнике у свим општинама у којима су избори одржани 24. септембра 2000. године а у осталим општинама само за она места где су се за то стекли услови.

Председник Скупштине ће изборе расписати у недељу 1. августа, а све изборне радње ће почети од понедељка 2. августа.

На конференцији за новинаре Предраг Марковић је поднео извештај о тромечецном раду на сузбијању међунационалних ексцеса и провокација.

На састанку председника Народне скупштине Републике Србије са представницима 10 Националних Савета (савет украјинске, словачке, русинске, бугарске, буњевачке, румунске, ромске, бошњачке, мађарске и хрватске националне мањине), одржаном 14. априла 2004 године, и уз присуство Одбора за међунационалне односе Скупштине Србије, константовано је да су решене две врсте проблема. Први проблем тицао се недостатка финансијских средстава за функционисање Савета, а други на недостатак особа за комуникацију и сарадњу са Саветима. Оба проблема произилазе из чињенице да су Савети формирани у складу са законом на нивоу Државне заједнице, а да се питања релевантна за њихов рад, а и фунцкионисање, решавају на нивоу републике Србије.

За мање од месец дана успели смо да решимо главне проблеме. По приспећу тачних информација о финансијским потребама, Министарство финансија је одобрило средства за функционисање Савета у износу од 41.400.000 динара, која превазилази цифру која је тражена.

У складу са препоруком председника Скупштине, Министарство за финансије, Министарство за образовање, Министарсво за рад и запошљавање, Министарсво за културу су успоставили сталан контакт са Саветима.

Председник Скупштине је задужио Одбор за међунационалне односе Народне скупштине ребулике Србије да припреми извештај о међунационалним ексцесима и провокацијама на територији АП Војводине.

Са места в.д. председника Србије и председника Народне скупштине Марковић се званично обратио Министру унутрашњих послова, Републичком јавном тужиоцу, начелницима округа, начелницима МУП-а и председницима општина у Војводини у којима је било инцидената, са захтевом да известе о њиховим детаљима, као и мерама које су до овог тренутка предузели и стратегији за сузбијање евентуалних будућих инцидената. У настојању да стекне јасну слику о ситуацији на терену, Марковић је посетио један број општина (Кикинда, Зрењанин, Бечеј, Бачки Петровац, Нови Сад, Суботица, итд), и разговарао са представницима Скупштина општина и грађанима у Војводини. Све предузете мере биле су и предмет разговора председника Марковића са председницом мађарског парламента Каталин Сили, као и са представницима међународне заједнице.

Кабинет председника константује да се извештаји подударају. У периоду 1. јануар - 31. мај регистрована су 294 догађаја за које се може рећи да у најширем смислу имају обележја међунационалних ексцеса. Почињено је укупно 132 кривична дела, од којих је, радом МУП-а, решено 61. Починиоци су појединци. Њихово деструктивно деловање је подстакнуто непримереним изјавама појединих политичких лидера, као и неадекватним новинским текстовима. Детаљни извештаји биће упућени надлежном скупштинском одбору.

Константовано је и да су надлежни предузели све мере да се реше ови случајеви. Неопходно је да се овакви инциденти најоштрије осуде и казне, али њихово потпуно сузбијање и искорењивање могуће је оставарити само путем демократизације друштва, за шта је потребно заједничко залагање свих конструктивних политичких, медијских и невладиних организација и појединаца.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2