Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

29. август 2012. Известилац Европског парламента за Србију разговарао са члановима Одбора за европске интеграције (Фото ТАНЈУГ)
Среда, 29. август 2012.
Известилац ЕП за Србију разговарао са члановима Одбора за европске интеграције
Заменик председника Одбора за европске интеграције Ласло Варга и чланови Одбора проф. др Љубиша Стојмировић, Дијана Вукомановић, Гордана Чомић и Драгомир Карић разговарали су данас у Дому Народне скупштине са известиоцем Европског парламента за Србију Јелком Кацином. Тема разговора била је актуелна ситуација у Србији и даљи процес европских интеграција.
У разговору са известиоцем ЕП Ласло Варга је рекао да је дошло до одређеног успоравања процеса евроинтеграција, али да, и поред тога, постоји спремност и Одбора за европске интеграције и Народне скупштине да Србија настави са унутрашњим реформама у циљу убрзања пута ка чланству у ЕУ.
Јелко Кацин је поздравио напоре да се наставе процеси европских интеграција и изразио очекивање да ће Србија и даље спроводити унутрашње реформе, јер је то најбољи начин за приближавање чланству у ЕУ. Он је истакао да успеси и резултати Србије на том путу представљају охрабрење и за друге земље у региону. Србија има подршку Европског парламента и Европске комисије да што пре добије датум за почетак преговора са Европском унијом, али мора да постигне конкретне резултате, пре свега у борби против организованог криминала и корупције, рекао је Кацин. Такође је нагласио да су реорганизација правосуђа и јачање институција полазна основа за даље кораке које Србија планира да предузме у процесу европских интеграција. Позитивно је оценио што је председник Одбора за европске интеграције из опозиције, што омогућава ставарање широког консензуса у Народној скупштини о најважнијим питањима за европску будућност Србије.
У разговору је истакнуто да европске интеграције представљају неповратан процес за Србију и да је на недавно одржаним изборима већина бирача дала подршку проевропској агенди као приоритету којем ће се у наредном периоду посветити пуна пажња. Оцењено је да Србија треба да буде уважавана као равноправан партнер и не треба да очекује да јој неко чини више него другим земљама на путу као ЕУ. Србија је спремна да наставиреформе у области правосуђа и борби против организованог криминала и корупције,али очекује да се не постављају нови услови на њеном европском путу.