Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
20. септембар 2012. Чланови Одбора за одбрану и унутрашње послове у разговору са експертским НАТО тимом за пројекте изградње интегритета
Четвртак, 20. септембар 2012.
Експертски НАТО тим за пројекте изградње интегритета у посети Одбору за одбрану и унутрашње послове
Чланови Одбора за одбрану и унутрашње послове састали су се данас у Дому Народне скупштине са експертским НАТО тимом за пројекте изградње интегритета у оквиру Иницијативе за изградњу интегритета и борбе против корупције у систему одбране, која се спроводи у сарадњи са Министарством одбране и Војском Србије.
Састанак је организован у оквиру посете НАТО тима Републици Србији у циљу финализације израде Извештаја о анализи Одговора на Упитник о изградњи интегритета и смањивању ризика од корупције у систему одбране.
Председник Одбора Душан Бајатовић захвалио се на прелиминарном Извештају који су сачинили експерти НАТО-а, на основу достављених одговора Србије, нагласивши да су њихове препоруке и савети од кључног значаја за даљу сарадњу у области изградње интегритета. Он је упознао представнике екпертског тима са актуелном ситуацијом у Србији, сарадњом законодавне и извршне власти и надлежностима и овлашћењима Одбора за одбрану и унутрашње послове у оквиру цивилне контроле над сектором одбране и безбедности, у склопу које ће, како је истакао, у наступајућем периоду Одбор инсистирати на оптималном коришћењу свих инструмената који су на располагању Одбору. Чланови Одбора су упознали НАТО тим са основним проблемима и изазовима у изградњу интегритета када је у питању сектор одбране, нагласивши јасно изражену спремност државе да се ухвати у коштац са проблемом корупције у нашем друштву.
Представник НАТО тима др Оливије Ф. Десарзен, из Министарства спољних послова Швајцарске, захвалио се на исцрпном прегледу стања у области безбедности и нагласио да Упитник, који је основа за састављање Извештаја о интегритету, представља самопроцену интегритета и служи државама као инструмент за сагледавање сопствене ситуације. Следећи корак је да се имплементирају механизми који у Србији постоје и то би, по његовим речима, требало да буде главни изазов у наредном периоду.
Чланови експертског тима НАТО изразили су спремност да пруже неопходну помоћ и подршку Народној скупштини, како би се обезбедио несметан процес изградње интегритета и смањио ризик од јављања корупције у систему одбране.