Четвртак, 28. октобар 2010.

Друга седница Радне групе за израду Предлога закона о Матици исељеника Србије

На седници од 28.октобра чланови Радне групе за израду Предлога закона о Матици исељеника Србије разматрали су радну верзију текста закона о Матици исељеника.



На седници од 28.октобра чланови Радне групе за израду Предлога закона о Матици исељеника Србије разматрали су радну верзију текста закона о Матици исељеника.

У раду су учествовали чланови Радне групе из реда народних посланика, представници министарстава дијаспоре, финансија, просвете и културе, као и представник Матице исељеника Србије.

Представници Министарства дијаспоре апеловали су на колеге из других министарстава, који су чланови ове Радне групе, да се прикључе изради текста закона, с обзиром да ово министарство нема довољно искуства у изради законских предлога, а како би се дошло до што квалитетнијег текста закона. Народни посланици изнели су више примедби на поједине одредбе предложеног текста, пре свега у односу на улогу и надлежности које се законом дају Министарству дијаспоре. Речено је да Матица губи своју самосталност, број запослених у Матици је мали, смањује се број чланова Управног одбора, а критикован је и начин именовања директора, начин финансирања, терминолошка неусаглашеност овог текста са донетим законима и Уставом Републике Србије. Примедбе су упућене на начин којим се дефинишу права и обавезе, како Матице тако и ресорног министарства, па тако, према мишљењу једног броја народних посланика, Матицу доводи у положај агенције министарства, с обзиром да директора именује Влада, као и 4 од 5 чланова Управног одбора. Оцењено је да оваквим решењима Матица губи своју самосталност, као и да је потребно омогућити рад организацији која се бави питањем исељеништва већ 60 година. У расправи је изнето и то да је потребно дефинисати организациони статус Матице, како би могла да буде финансирана из буџета Републике Србије. Чланови Радне групе су се сложили да је од велике важности имати став Министарства спољних послова у вези са овим законом, као и да је потребно јасно прецизирати терминологију која се у њему користи, што се посебно односи на термин исељеника, који актуелни законски прописи у земљи не познају. Указано је и на потребу усклађивања овог закона са Законом о култури у деловима који се односе на Србе који живе у иностранству, али и законима из области просвете и донетим правилницима Министарства просвете којима се регулише питање школовања на српском језику у иностранству. Такође, разматрао се и предложени број чланова Управног одбора Матице, у вези са чим су чланови Радне групе изнели став да је потребно размислити о повечању броја чланова УО како би све институције са којима Матица блиско сарађује биле равномерно заступљене у истом.

До краја рада чланови Радне групе сложили су се да је неопходно прибавити став и мишљење Министарства спољних послова о овом закону, ускладити терминилогију са постојећим законима и Уставом и у року од десет дана доставити у писаној форми све коментаре и предлоге како би били инкорпорирани у нацрт тексата о коме ће се разговарати на следећој седници Радне групе.

Седници је председавао Јанко Веселиновић, председавајући Радне групе.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5