Среда, 24. март 2021.

Друга седница Пододбора за праћење епидемиолошке ситуације због присуства заразне болести COVID-19

Пододбор за праћење епидемиолошке ситуације због присуства заразне болести COVID-19, одржао је 24. марта 2021. године седницу, на којој је било речи о карактеристикама вакцина доступних у Србији и о досадашњим искуствима.


Председница Пододбора др Драгана Баришић истакла је, отварајући седницу, да је имунизација становништва посебно битна мера у заштити становника од заразних болести.

Епидемиолози Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ др Владан Шапоњић и Драгана Плавша представили су најважније карактеристике вакцина које су у употреби у Србији, као и досадашње резултате имунизације.

Др Шапоњић је навео да имунизација представља велики подухват за здравствени систем Србије, али и за целокупно друштво. Вакцина против заразне болести COVID-19 је обезбеђена крајем 2020. године, и то прво Фајзер, чија је прва доза дата 24. децембра 2020. године, а онда су сукцесивно увођене и нове вакцине. Данас у Србији имамо у употреби четири вакцине - Фајзер, Спутњик „V“, Синофарм и Астра-Зенека нагласио је др Шапоњић, истичући да је то за понос и похвалу. Он је члановима Пододбора детаљно представио карактеристике све четири вакцине.

Више од 400 тимова људи сваког дана спроводи имунизацију, у 232 установе здравствене заштите, а формирано је и више од 30 ванредних вакциналних пунктова, указао је др Владан Шапоњић и навео да је до сада у Србији дато више од 2 милиона доза вакцине, а да је преко 860.000 људи примило обе дозе. Имунизација је равномерно дистрибуирана, а највећи проценат вакцинисаних обухвата категорију становништва изнад 65 година старости. То је у складу са утврђеним приоритетима вакцинације, како би се умањила стопа смртности становништва, који припадају овој најстаријој категорији. Сада се прелази и на имунизацију млађих категорија становништва, како би се смањила трансмисија вируса, нагласио је др Шапоњић.

Седници су присуствовали чланови Пододбора проф. др Александра Павловић Марковић, Рајка Матовић и Софија Максимовић, као председник Одбора за здравље и породицу др сци. мед. Дарко Лакетић. Они су се у разговору са епидемоилозима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, додатно информисали и добили мишљење о рестриктивним мерама Кризног штаба које се уводе упоредо са процесом имунизације, о вакцинисању становништва које има алергију на пеницилин, о повезаности и контроли д-димера у крви код грађана који су примили Астра-Зенека вакцину, о вакцинацији трудница, као и о формирању антитела и заштите од овог вируса након вакцинације. Др сци. мед. Лакетић се интересовао и за податке о проценту вакцинисаних који су претходно прележали инфекцију COVID-19, наводећи да је то веома битно због стицања колективног имунитета.

Учесници разговора су се сложили да се погрешно стиче утисак да се један део становништва заражава након примања вакцине. Реч је о томе да долази до опуштања у понашању након примања вакцине и до заражавања, пре него што је имунитет стигао да се развије, те да је неопходно и након вакцинације носити маску и одржавати социјалну дистанцу.

Закључујући седницу, председница Пододбора др Драгана Баришић је позвала грађане да се одазову вакцинацији и одаберу вакцину коју желе да приме, јер само тако можемо да се изборимо са овом пандемијом. Потребно је да наука и здрав разум победе скептике и теоретичаре завере, који уносе забуну непровереним информацијама, навела је др Баришић.


Видео (1)

Среда, 24. март 2021. | Друга седницa Пододбора за праћење епидемиолошке ситуације због присуства заразне болести COVID-19 24.03.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5