Среда, 28. јануар 2009.

Десета седница Одбора за индустрију

На Десетој седници, чланови Одбора за индустрију изабрали су заменика председника Одбора и разматрали Информацију о стању у металској индустрији.



На Десетој седници, чланови Одбора за индустрију изабрали су заменика председника Одбора и разматрали Информацију о стању у металској индустрији.

За заменика председника Одбора за индустрију, већином гласова, изабран је народни посланик Небојша Ћеран из Посланичке групе За европску Србију.

У наставку рада, информације о стању у металској индустрији, члановима Одбора представили су представници Самосталног синдиката металаца Србије и представници Министарства економије и регионалног развоја.

У име ресорног министарства, помоћници министра Мишела Николић и Милан Јосоповић, Одбору су укратко представили план мера које ће Влада Републике Србије применити у циљу очувања домаће производње и очувања радних места. Оне се пре свега огледају у давању краткорочних кредита за ликвидност, кредита за инвестиције и кредита за подршку куповној моћи потрошача и то искључиво за домаће производе. Најављено је да ће мере за ублажавање светске економске кризе Влада усвојити следеће недеље, а да ће се оне примењивати од половине фебруара. Ситуација у металској индустрији је оцењена као веома тешка и посебно оптерећена проблемом снабдевања и измиривањем обавеза за енергенте. Такође за подршку предузећима, па и металској индустрији, ове године је издвојено мање пара него 2008. године, али и из таквих износа металски комплекс има предност. У 2008. години преко 60% свих одобрених кредита било је за металску индустрију, а у 2009. години планирано је да 79,6% свих кредита буде намењено овој грани.

Представници Самосталног синдиката металаца Србије истакли су да држава нема стратегију за борбу против економске кризе. Они су позвали све релевантне факторе на социјални дијалог, како би се ублажили ефекти кризе и зауставио губитак радних места. У предтранзиционом периоду металска индустрија је учествовала у општој запослености са 20%, а у укупном извозу са 40% учешћа. У транзиционом периоду са 30%-40% учешћа у укупној производњи, металска индустрија је пала на 2%-4%, а 120.000 запослених у овом комплексу је остало без посла. Имајући све ово у виду, Самостални синдикат металаца Србије предложиће Влади доношење уредбе којом ће се порези и доприноси на топли оброк и регрес усмерити на нето зараде запослених у металској индустрији у току ове године, и затражиће да се део новца за финансирање невладиног сектора издвоји за финансирање синдиката.

У краћој расправи чланови Одбора су оценили састанак са представницима металског комплекса корисним и упутили критику Влади што још увек нема стратегију за смањење ефеката светске кризе на нашу земљу. У току расправе покренута су питања очувања домаће производње, постојећих радних места, приватизације предузећа из металског комплекса и улоге привредних комора у процесу пружања подршке овој грани домаће индустрије.

Седници је председавао председник Одбора Милорад Буха.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5