17. април 2018. Народни посланици са члановима Делегације немачке савезне покрајине Баден-Виртемберг

17. април 2018. Народни посланици са члановима Делегације немачке савезне покрајине Баден-Виртемберг

Уторак, 17. април 2018.

Делегација немачке савезне покрајине Баден-Виртемберг са народним посланицима разговарала о одрживом развоју и енергетској ефикасности

Председница и чланови Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику и чланови Парламентарног форума за енергетску политику Србије, разговарали су у Народној скупштини са делегацијом Министарства за животну средину, климу и енергетику немачке савезне покрајине Баден-Виртемберг о наставку сарадње у области заштите животне средине и енергетске ефикасности, која је започета 2015. године.


Председница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику Снежана Б. Петровић истакла је да је за нашу државу било од изузетног значаја упознавање са искуствима и добром праксом ове покрајине када је у питању коришћење биомасе у енергетске сврхе, и уопште - значај зелене енергије за одрживи развој. Она је навела да су од важности и теме као што су пошумљавање, реализација пројекта првог зеленог небодера у Србији, управљање отпадом и контрола ризика и одрживости у енергетским постројењима.

Државни секретар за животну средину, климу и енергетику немачке савезне покрајине Баден-Виртемберг др Андре Бауман (Andre Baumann), сложио се са саговорницом о важности вишегодишње сарадње, посебно када је у питању тема заштите животне средине и биоенергија. Коришћење биомасе може да допринесе ефикасном раду постројења за пречишћавање воде, навео је Бауман и додао да се она може користити и у пољопривреди и шумарству и да на тај начин пружа значајан допринос енергетској транзицији и одрживој енергетској политици. Он је истакао да је најбоље користити енергију која не може да се потроши и која је свуда око нас, и да је то заједнички изазов и задатак за све нас.

Састанку су присуствовали и народни посланици Ивана Стојиљковић, Маријан Ристичевић, Горан Ћирић, мр Горан Чабради, Снежана Р. Петровић, Снежана Пауновић, Наташа Михајловић Вацић, као и представници Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ). Разговарали су о будућим заједничким пројектима, који се спроводе уз подршку ГИЗ-а, као и о потреби већег коришћења шумског потенцијала и пољопривредног земљишта у Србији. Истакнут је и значај подстицања локалних самоуправа да функционишу самостално енергетски, по узору на немачко искуство.

Биоенергија, одрживи развој и енергетика, теме су од изузетне важности, закључила је Снежана Б. Петровић и нагласила да Немачка има институционални оквир и добре резултате на том пољу и да је подршка Србији кроз пројекте и веома важна и корисна за Србију.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5