19. новембар 2012. Чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова са делегацијом Парламента Шведске

19. новембар 2012. Чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова са делегацијом Парламента Шведске

Понедељак, 19. новембар 2012.

Делегација Парламента Шведске у посети Народној скупштини

Парламентарна делегација Шведске, коју је предводио трећи заменик председника Парламента Јан Ертсборн, разговарала је данас у Дому Народне скупштине са члановима одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу, за људска и мањинска права и равноправност полова и за спољне послове. У разговору је учествовао и амасадор Краљевине Шведске у Србији Бертил Кристер.


У разговору са члановима Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу обострано је оцењено да Србију и Шведску везују добри и пријатељски односи и да ће ова посета допринети унапређењу међупарламентарне сарадње.
Шведски парламентарци су истакли да се Парламент и Влада њихове земље залажу за проширење Европске уније и да желе да Србија, као значајна држава у овом региону, што пре постане део Европске уније. Циљ њихове посете, како су истакли, јесте упознавање са ситуацијом у Србији и са програмом и радом нове Владе, као и са и са напретком наше земље на путу евроинтеграција. Изразили су спремност да Србији пруже помоћ у јачању правосуђа и ширењу људских права. Председник Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу Петар Петровић обавестио је госте о активностима Парламента и Владе и истакао да оне имају за циљ стварање законодавног оквира за што брже прикључење Србије Европској унији и нагласио да очекујемо да у децембру добијемо датум за почетак преговора са ЕУ. Петровић је рекао да је Србија на путу европских интеграција учинила и више од неких других земаља и изнео уверење да се нашој земљи неће постављати нови услови.
Чланови Одбора, такође, указали су да надлежни државни органи предузимају мере за смањење броја лажних азиланата у земље Европске уније, што би требало да спречи укидање визне либерализације Србији. Одбора истакли су потребу размене искустава и добре праксе са државама чланицама ЕУ, с циљем унапређења законодавног процеса и доношења што квалитетнијих закона.
Они су, такође, указали да ће Народна скупштина наставити са даљим реформама у циљу јачања контролне улоге над радом Владе, као и да ће изменама Закона о избору народних посланика ојачати улога народних посланика и одбора Народне скупштине.
Председник и чланови Одбора захвалили су на досадашњој помоћи шведске Владе Народној скупштини у њеним унутрашњим реформама.
У делегацији Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу били су народни посланици Ласло Варга, Ненад Константиновић, Срђан Миковић, Вучета Тошковић и Дејан Рајчић.

Чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Снежана Стојановић Плавшић, Злата Ђерић, Дубравка Филиповски и Срђан Шајн разговарали су данас у Дому Народне скупштине са парламентарном делегацијом Шведске. У центру пажње била су питања заштите људских и мањинских права, родна равноправност, права деце и жена, сиромаштво, проблем азиланата и положај особа различите сексуалне оријентације у Србији.
Снежана Стојановић Плавшић упознала је шведске парламентарце са делокругом рада Одбора и истакла да је Србија у последњих десет година значајно унапредила законодавну регулативу у областима којима се ово скупштинско тело бави. Указала је на значај увођења институције омбудсмана, који је у Србији уведен по шведском моделу, посебно његових заменика који се баве дечјим правима, правима мањина и родном равноправношћу.
Злата Ђерић је обавестила госте да је, ради ефикаснијег рада Одбора у овом сазиву, формирано пет радних група које ће се бавити људским правима и слободама, питањима националних мањина, питањима вероисповести, питањима родне равноправности, као и разматрањем представки и иницијатива грађана.
Говорећи о правима детета у нашој земљи, Дувравка Филиповски је истакла да је Србија успешно увела инклузивно образовање у школама и да скупштински Одбор за права детета интензивно сарађује са УНИЦЕФ-ом. Посебно је указала на проблем азиланата и навела да ће Србија учинити све да се смањи њихов број у Шведској и у земљама ЕУ. Осврћући се на могућност укидања безвизног режима, Филиповски је додала да он за Србију много значи и да је то, по њеним речима, једини бенефит који грађани стварно осећају.
Срђан Шајн је, у име ромске националне заједнице, захвалио на пруженој помоћи и затражио дипломатску подршку Шведске у остваривању иницијативе за формирање интерпарламентарне групе Рома која би допринела позиционирању ромске националне заједнице у европским институцијама.
Трећи заменик председника Парламента Јан Ертсборн је у разговору истакао да Шведска подржава реформске процесе у законодавству и напредак Србије ка Европској унији и заложио се за наставак добре сарадње са парламентарцима из Србије. Затим је указао на стање у Шведској у погледу оставривања права грађана, посебно права детета и истакао да је у њихово законодавство увршћена Декларација УН о правима детета и да се она успешно спроводи, али да још није донет посебан закон, већ само да постоји закон за родитеље.
Амасадор Краљевине Шведске у Србији Бертил Кристер је говорио о Програму за Србију који Шведска реализује у циљу пружања подршке разним пројектима, посебно у области заштите људских права. Најавио је да ће, и када Србија добије датум почетка преговора за чланство у ЕУ, овај петогодишњи пројекат бити успешно настављен.

Председник Одбора за спољне послове Милош Алигрудић и чланови Одбора Наташа Вучковић и Љубица Васић разговарали су данас у Дому Народне скупштине са члановима парламентарне делегације Шведске, коју у посети Србији предводи трећи заменик председника Парламента Јан Ертсборн.
Шведски парламентарци изнели су очекивање да ће Србија наставити пут ка Европској унији и постати њен пуноправни члан. Истакли су да желе да Србија задржи безвизни режим, али да две земље треба да учине заједнички напор како би се смањио број азиланата са овог подручја.
Милош Алигрудић подсетио је на добру сарадњу парламентараца Србије и Шведске у међународним институцијама и организацијама и рекао да би требало унапредити сарадњу два парламента кроз рад посланичких група пријатељства, чешће међусобне размене делегација и друге видове сарадње.
Истакавши да је прикључење Европској унији стратешки циљ Србије, Љубица Васић је високо оценила подршку Шведске реформама које се чине на унутрашњем плану.
Наташа Вучковић је указала на могућности за већу сарадњу две земље у економији и у области одбране и заштите, а изузетно корисним оценила је искуства Шведске у заштити људсих права и заштити економских и социјалних права, као и родне равноправности.
Шведски парламентарци су, такође, истакли интерес за јачање и уравнотежење робне размене са Србијом, као и спремност за инвестирањe.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја