9. мај 2013. Чланови Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања у разговору са делегацијoм Парламента Мађарске

9. мај 2013. Чланови Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања у разговору са делегацијoм Парламента Мађарске

Четвртак, 9. мај 2013.

Делегација Парламента Мађарске у посети Народној скупштини

Делегација Одбора за имунитете, сукоб интереса, санкције и разматрање мандата Парламента Мађарске, коју је предводио председник Одбора др Ђерђ Рубовски (Rubovszky György), разговарала је данас у Дому Народне скупштине, у одвојеним сусретима, са члановима Одбора за уставна питања и законодавство и са председником и члановима Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања.


Поздрављајући мађарске парламентарце, заменик председника Одбора за уставна питања и законодавство Срђан Миковић указао је на досадашњу добру сарадњу два парламента и упознао колеге из Мађарске са надлежностима Одбора, односом Народне скупштине и Уставног суда и главним карактеристикама правног система и законодавног процеса у Републици Србији. Посебно је истакао да је, у циљу даљег унапређења процеса доношења закона, покренут поступак доношења резолуције о законодавној политици и да су потписници резолуције 25 народних посланика из свих парламентарних политичких странака.
Председник Одбора за имунитете, сукоб интереса, санкције и разматрање мандата др Ђерђ Рубовски је рекао да је у Мађарској недавно усвојен нови Устав и да је Парламент први пут донео посебан закон о свом раду. Упознао је домаћине са надлежностима и улогом Одбора за уставна питања и односом између Парламента и Уставног суда, напомињући да између њих не постоји оперативна веза, већ у Парламенту постоји омбудсман који има право да се обраћа Уставном суду за утврђивање уставности.
Учествујући у разговору, члан Одбора за уставна питања и законодавство Неђо Јовановић је указао на значај успостављања непосредне сарадње између парламентарних одбора, јер је то прилика да се размене мишљења и искуства о раду парламената и њиховој контроли функционисања извршне власти. Посебно се осврнуо на улогу парламента у процесу приближавања Србије ЕУ и истакао да се у Народној скупштини интензивно ради на усклађивању домаћег законодавства са европским. Јовановић је изразио наду да ће Мађарска препознати напоре које наша земља чини на путу ка евроинтеграцијама и да ће Србија и даље имати подршку Мађарске на путу ка ЕУ.


У одвојеном сурету, председник Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања Зоран Бабић упознао је чланове мађарске делегације са надлежностима рада Одбора, при чему је посебно истакао улогу Одбора у припреми Kодекса понашања народних посланика који ће, како је истакнуто, бити први документ такве врсте у региону. Бабић је додао и да је у Народној скупштини у току имплементација е-парламента, као и да ће се у наредном периоду све седнице одбора преносити на Интернету, чиме ће се постићи већа транспарентност рада највишег законодавног тела.
Шеф мађарске делегације Ђерђ Рубовски представио је рад Одбора за имунитете, сукоб интереса, санкције и разматрање мандата и упознао саговорнике са иницијативом за смањење броја посланика у мађарском Парламенту.
На састанку је било речи и о начину на који су регулисани мандати народних посланика у два парламента, транспарентности прихода народних посланика и процесу евроинтеграција Србије.
Чланови делегације мађарског Парламента изразили су подршку напорима које Србија чини на путу ка Европској унији, који, како је оцењено изискује доношење тешких одлука.
Састанку су присуствовали и народни посланици Олгица Батић, Мирољуб Стојчић, Игор Бечић, Момо Чолаковић, Владимир Илић, Миодраг Ђидић и Бранислав Блажић.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
четвртак, 18. април

Цео календар догађаја