Среда, 2. фебруар 2011.

Делегација Одбора за односе са Србима изван Србије посетила Републику Албанију

Делегација Одбора Народне скупштине за односе са Србима изван Србије коју су чинили народни посланици Александар Чотрић, заменик председника Одбора, Зоран Бортић и Зоран Николић, чланови Одбора, боравила је у Републици Албанији од 26. до 28. јануара 2011. године.



Делегација Одбора Народне скупштине за односе са Србима изван Србије коју су чинили народни посланици Александар Чотрић, заменик председника Одбора, Зоран Бортић и Зоран Николић, чланови Одбора, боравила је у Републици Албанији од 26. до 28. јануара 2011. године.

Током тродневног боравка, чланови делегације посетили су Тирану, Фиер, Скадар и Враку и у њима разговарали са представницима српске мањине у Албанији. Свим сусретима присуствовао је и Њ. Е. амбасадор Републике Србије у Републици Албанији Мирољуб Зарић.

Првог дана посете, чланови делегације, састали су се са представницима српске заједнице у граду Фијеру и посетили школу у којој се одвија настава на српском језику. Том приликом, ученицима се обратио народни посланик Александар Чотрић који је похвалио одлуку родитеља и деце да уче српски језик и указао да ће им знање језика помоћи да контактирају са својом матичном земљом и упознају њену културу – књижевност, музику, филмове, а, такође, и да комуницирају с великим бројем људи са Балкана. Чотрић је предложио да најбољи ученици буду награђени посетом Србији и доделом пригодних поклона. Народни посланици су у наставку посете разговарали и са представницима српске заједнице у Фијеру. Екрем Дуљевић, иницијатор организовања учења српског језика, у чијој се кући и одржава настава, прецизирао је да се на овај корак одлучио како српски језик не би био потпуно заборављен у његовом крају у Албанији. ''С обзиром на то да у наша три села и више насеља у општини Фијер живи више од 500 домаћинстава Срба муслиманске и хришћанске вероисповести, одлучио сам да, заједно с нашим Удружењем српско-црногорске мањине "Морача-Розафа" из Скадра, започнем у мојој кући одржавање курса српског језика који ће похађати наша деца, али и одрасли, како се наш матерњи језик не заборави'' нагласио је Дуљевић. За покретање овог курса Дуљевић је, како је рекао, добио пуну подршку Министарства за дијаспору Републике Србије и Амбасаде Србије у Тирани. Он је започео и припрему терена на свом земљишту где намерава да изгради школу у којој би се држала настава на српском језику, а, како је казао, очекује да ће његове планове подржати српски привредници, народ и држава Србија.

Другог дана посете, наша делегација је у Скадру посетила седиште Удружења српско-црногорске мањине „Морача-Розафа“ и са члановима ове организације коју води Павле Брајовић разговарала о афирмацији, одбрани и развоју националних права, слобода и интереса наше мањине. Брајовић је у разговору с нашом делегацијом истакао да су Срби најугроженија мањина. Године 1934. укинуто је пет школа на српском језику које су постојале на тлу Албаније. Према његовим речима, осим на папиру, српска мањина нема право на своје школовање, на информисаност, право на своје представнике у парламенту, влади и локалним органима, а у великој мери су на маргини кад је реч о бизнису и запошљавању, посебно образовани и интелектуалци. Због свега наведеног, од велике је важности предстојећи општи попис становништва, који ће у Албанији бити одржан у априлу 2011. године, како би се на њему после пуно деценија, коначно утврдио стварни број српске мањине. Међутим, припреме за попис прате настојања албанских власти да се припадници мањина поново дискриминишу и обесхрабре да се слободно изјасне о националној, верској и језичкој припадности. Зато су се представници српско-црногорског удружења „Морача-Розафа“, крајем прошле године, обратили албанској и међународној јавности Декларацијом, коју су подржали и представници других угрожених мањина.

Чланови делегације присуствовали су литургији и културно-уметничком програму у цркви Свете Тројице у месту Врака код Скадра. Литургији, коју је на празник Светог Саве служио протојереј Радомир Никчевић из Митрополије црногорско-приморске, присуствовало је око 200 људи. У наставку посете, у културно-уметничком програму учествовали су ученици српске националности из Скадра и женски црквени хор из Никшића. Том приликом, присутнима се обратио народни посланик Александар Чотрић који је поздравио присутне у име председника Републике Србије и Народне скупштине Републике Србије. Чотрић је подржао њихове захтеве и обећао ангажовање чланова делегације на плану редовне и конкретне сарадње са институцијама матичне државе.

У наставку посете, народни посланици и Њ. Е. амбасадор Мирољуб Зарић положили су у Тирани 28. јануара 2011. цвеће на споменик српским војницима погинулим на тлу Албаније у Балканским ратовима и Првом светском рату. На гробљу у главном граду Албаније налази се обележје за више од три стотине војника, припадника другог батаљона пешадијског пука Моравске бригаде.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5