3. октобар 2014. Делегација Народне скупштине у Савету Европе о мониторингу, образовању, корупцији и тероризму (фото ПССЕ)

3. октобар 2014. Делегација Народне скупштине у Савету Европе о мониторингу, образовању, корупцији и тероризму (фото ПССЕ)

Петак, 3. октобар 2014.

Делегација Народне скупштине у Савету Европе о мониторингу, образовању, корупцији и тероризму

Шеф сталне делгације у Парламентарној скупштини Савета Европе, Александра Ђуровић, говорила је о унапређењу мониторинг процедуре ове организације на Јесењем пленарном заседању Парламентарне скупштине у Стразбуру. Парламантарна скупштина Саветa Европе разматрала је током заседања унапређење процеса праћења испуњавања дужности и обавеза чланица у овој организацији.


„У дебати је потврђен значај мониторинга и оцењено да ће његова улога с временом додатно расти,посебно када се буде применило правило да се мониторинг може успоставити за све чланице, а не само на новопридошле“, истакла је Александра Ђуровић. Она је појаснила дарезолуција, такође, препоручује неопходност даљих побољшања у демократским процедурама земаља под мониторингом, али је овог пута Србија изузета, што указује на напредак у демократском и институционалном развоју земље, чиме Србија апсолутно заслужује да пређе у следећу фазу релаксиранијег праћења - пост-мониторинг дијалог. “Србија је спремна да испуни све процедуралне захтеве и оконча мониторинг процес. У јануару смо отпочели процес преговарања са Европском унијом и потпуно смо посвећени предстојећим реформама нашег друштва и очекујемо да ћемо у наредних пет година хармонизовати законодавство са правним тековинама ЕУ, закључила је Александра Ђуровић.

Делегација Србије је на посебном састанку разговорала са известиоцима Мониторинг комитета за Србију, Индреком Саром (Естонија) и Самадом Сеидовим (Азербејџан). Том приликом, известиоцима су предочени последњи кораци у имплементацији демократских стандарда Савета Европе у Србији, упознати су са новим законским решењима и динамиком спровођења реформи и процеса интеграције у Европску унију, а договорена је и следећа посета известилаца Србији за крај месеца.

Чланови српске делегације су били активни у пленарним дебатама, раду комитета и другим активностима. Елвира Ковач је говорила у пленуму о евроинтеграцијама Србије и положају националних мањина, о образовању и опасностима од рака дојке. Наташа Вучковић је учествовала у дебати о раду Бироа и Сталног комитета Скупштине, а била је и уводничар панела о борби против корупције.

Током заседања, посланици из преко 50 држава чланица, посматрача и партнера у демократији расправљали су и о ситуацији у Украјини и насиљу терориста у Сирији и Ираку, о чему је усвојена и посебна резолуција.

Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
понедељак, 26. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја