26. новембар 2013. Делегација Мониторинг комитета ПС Савета Европе у посети Народној скупштини

26. новембар 2013. Делегација Мониторинг комитета ПС Савета Европе у посети Народној скупштини

Уторак, 26. новембар 2013.

Делегација Мониторинг комитета ПС Савета Европе у посети Народној скупштини

Коизвестиоци Мониторинг комитета Парламентарне скупштине Савета Европе за Србију Давит Харутинијан (Davit Hartyunyan) и Индрек Сар (Indrek Saar) разговарали су данас у Дому Народне скупштине, у одвојеним сусретима, са делегацијом Народне скупштине у Парламентарној скупштини Савета Европе и члановима два одбора Народне скупштине.


Главна тема разговора била је имплементација Резолуције 1858 о поштовању дужности и обавеза Србије, као и актуелна политичка ситуација и напредак у демократизацији Србије.
У разговору са коизвестиоцима Мониторинг комитета, Александра Ђуровић, шеф сталне делегације је, говорећи о раду Народне скупштине, истакла напредак у погледу транспарентности рада Парламента и примене квота система, с обзиром да данас жене чине 33 одсто посланика. Такође је указала и на све учесталије организовање јавног слушања током процеса припреме и усвајања закона. Ђуровић је додала и да је Европска комисија у свом извештају похвалила напредак у раду Народне скупштине. Она је подвукла да Народна скупштина жели да ради у складу са препорукама Савета Европе и да је циљ делегације Народне скупштине у ПС СЕ да се мишљење грађана Србије чује у Савету Европе. Александра Ђуровић је закључила да је Србија спремна и заслужује да пређе у пост мониторинг фазу, са чиме су се сложили и остали чланови сталне делегације који су учествовали у разговору. Током разговора истакнуто је и да је Србија у циљу борбе против корупције усвојила нову Стратегију за борбу против корупције и организованог криминала и формирала Национални огранак Глобалне организације парламентараца за борбу против корупције (GOPAC).
У разговору су учествовали и чланови делегације Народне скупштине у ПС СЕ Милош Алигрудић, Светислава Булајић и Стефана Миладиновић.
* * *

У разговору чланова Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу и делегације Мониторинг комитета ПС СЕ у центру пажње била је реформа правосуђа. У име Одбора, Владимир Цвијан поздравио је коизвестиоце Мониторинг комитета и подсетио да је Народна скупштина усвојила Стратегију реформе правосуђа коју је Венецијанска комисија позитивно оценила. Посебно је истакао да су недавно усвојене измене и допуне правосудних закона донете у складу са овом Стратегијом. Чланови Одбора упознали су госте са делокругом рада Одбора и доношењем закона који су саставни део реформе правосуђа. Указали су на потребу даљег јачања контролне функције Народне скупштине и навели да се редовно разматрају извештаји о раду надлежног Министарства, као и извештаји о примени закона, у складу са Резолуцијом о унапређењу законодавне политике коју је донела Народна скупштина. Такође су навели да се организују се јавна слушања, и округли столови, као и да се контролна функција обавља и кроз институт посланичких питања. Истакли су и добру сарадњу са јавним сектором, удружењима и коморама, као и представницима цивилног друштва.

У разговору су учествовали чланови Одбора Срђан Миковић, Светислава Булајић, Биљана Хасановић Кораћ, Ласло Варга и Мирна Косановић.

* * *

Чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Срђан Шајн, Петар Кунтић, Злата Ђерић, Вера Пауновић, Тамара Трипић и Бојана Божанић, које је предводио председник Одбора Мехо Омеровић, такође су се састали са делегацијом Мониторнинг комитета ПС СЕ. Коизвестилац Мониторинг комитета скупштине Савета Европе истакао је да су у фокусу ове посете борба против корупције и организованог криминала, права националних мањина, децентрализација и реформа правосуђа. Он је поздравио ратификацију Конвенције о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици и изразио наду да ће се сарадња са Народном скупштином наставити и у будућности. Председник Одбора Мехо Омеровић је, говорећи о раду и активностима Одбора, истакао да Одбор посебну пажњу посвећује борби против насиља над женама, као и заштити права националних мањина у Србији. Он је оценио да Србија има одличан Закон о заштити права националних мањина и посебно нагласио значај који Закон о парничном поступку има за припаднике националних мањина, а захваљујући коме је између седам и осам хиљада грађана стекло право да буде уписано у матичне књиге, углавном припадника ромске националне мањине. Током разговора било је речи и о предстојећим изборима за чланове националних савета националних мањина, као и о заштити права припадника ЛГБТ заједнице.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5